PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

42 tisíc nastávajících maminek si vloni přišlo pro příspěvek na vyšetření, která dokáží odhalit i Downův syndrom miminka

tehotna_zena

Foto: pixabay.comNastávající maminky, klientky VZP ČR, vloni nejvíce čerpaly příspěvek na screeningová vyšetření v těhotenství, která dokáží mj. odhalit i Downův syndrom. Tento benefit je dlouhodobě mezi nastávajícími maminkami vůbec nejoblíbenější. Vloni si o něj zažádalo téměř 42 tisíc klientek, tj. více než polovina všech žádostí o příspěvek v programu Maminka. Data pojišťovna vydává v souvislosti se světovým dnem Downova syndromu, připadajícím na 21. března.

Zájem klientek VZP ČR o příspěvek na screeningová vyšetření rok od roku stoupal, vloni jsme zaznamenali mírný pokles u žádostí o tento benefit oproti roku 2020. Situaci mohla ovlivnit pandemie covid-19. Nicméně vloni pojišťovna přispěla nastávajícím maminkám na screeningová vyšetření téměř 111,6 milionů korun. Jedná se o suverénně nejoblíbenější benefit mezi maminkami.

Počet žádostí o příspěvek na screeningová vyšetření za posledních 5 let a kolik bylo vyplaceno Kč

Počet žádostí o příspěvekVyplaceno Kč
201727 99234 467 419
201830 84036 306 364
201935 17069 702 257
202042 362125 362 310
202141 975111 570 457

V programu Maminka nabízí pojišťovna příspěvek až 1 500 Kč na screeningová vyšetření v době těhotenství:

  • prvotrimestrální screening – neinvazivní vyšetření, které umožňuje stanovit míru rizika vážného onemocnění, jako je např. Downův syndrom, provádí se v I. trimestru.
  • podrobné hodnocení morfologie plodu ve II. trimestru těhotenství – toto vyšetření patří k těm nejdůležitějším. Provádí se mezi 20.–22. týdnem a může zachytit až 90 % morfologických poškození plodu.
  • ultrazvukový screening růstové restrikce plodu ve III. trimestru těhotenství – při tomto vyšetření se hodnotí odhadovaná hmotnost plodu a průchodnost cév, které vyživují plod.
  • neinvazivní prenatální test (např. TRISOMY test) – velmi přesný test, který dokáže z krve matky odhalit specifické vývojové chromozomální vady plodu, jako např. Downův syndrom.
    Celkově mohou nastávající maminky až do uplynutí roku po porodu čerpat benefity v  hodnotě až 3 000 Kč, např. na vhodné aktivity v těhotenství, laktační poradenství, předporodní kurz, dentální hygienu či monitor dechu apod., dalších 500 Kč je určeno jako příspěvek pro novorozence na nákup dětských potřeb a pomůcek v lékárně.

Downův syndrom je nejčastější vrozenou chromozomální anomálií. Jedince s tímto postižením lze poznat dle typických rysů na první pohled. Dalšími znaky jsou vrozené vady srdce, zhoršená funkce štítné žlázy, zhoršený zrak či třeba vývojové vady některých vnitřních orgánů a často i mentální retardace. Lidé s tímto postižením častěji trpí zdravotními problémy a komplikacemi. Délka života lidí s tímto postižením je cca 50 let. Downův syndrom se nedá léčit.

V loňském roce čerpalo zdravotní péči 752 klientů VZP ČR s Downovým syndromem a pojišťovna na jejich péči vynaložila téměř 9 milionů Kč.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku