Bouřky, déšť a na horách i první sníh – takové bylo počasí v druhém říjnovém týdnu a většinu motoristů zastihlo ještě s letními pneumatikami. „Asistenční společnosti pomohly v tomto období 5030 motoristům v nouzi. Za jejich problémy mohla v řadě případů jejich nepřipravenost na prudké zhoršení počasí, které na některých místech přineslo až deseticentimetrovou sněhovou pokrývku. V tomto období má přezuto na zimní pneumatiky pouze minimum řidičů,“ vysvětluje Vladimír Fuchs, člen prezidia ČAAS. Situace kulminovala 14. 10. 2020, kdy došlo k významným dešťovým srážkám a ve vyšších polohách k první sněhové nadílce. Nejvíce „práce“ měly asistenční společnosti s nepojízdnými vozidly v Praze, ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. „Kromě technické nepřipravenosti se bohužel každoročně potvrzuje i skutečnost, že na začátku zimní sezóny nejsou motoristé ještě zvyklí na jízdu na kluzké vozovce, za nízkých teplot a za šera,“ doplňuje Fuchs.
Neriskujte při výměně kola s defektní pneumatikou, volejte asistenční společnost
Podle statistiky ČAAS už na podzim roste počet případů, kdy je nutné vyproštění vozidla, za řadu těchto situací může kromě nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky nevhodné obutí vozidla, tedy používání letních, či nadměrně použitých pneumatik v zimě. „Během loňské zimní sezóny zvládli členové ČAAS na místě vyřešit 9300 problémů s pneumatikami, složitější defekty si vyžádaly odtah do autoservisu v 10500 případech,“ shrnuje loňskou bilanci Marek Jaroš, člen prezidia ČAAS. V zimním období roste počet defektů pneumatik, může za to jak zhoršená viditelnost, tak často i posypové materiály, kterými se v zimě ošetřují vozovky. „Doporučuji řidičům, aby vozidlo s defektem pneumatiky odstavili na bezpečném místě a požádali o pomoc asistenční společnost své pojišťovny. Zvláště v nepříznivém podzimním a zimním počasí může být výměna kola přímo na silnici, nebo v její blízkosti obtížná a dokonce i nebezpečná,“ říká Zbigniew Macura, viceprezident ČAAS.
Pomoc své asistenční společnosti si motorista v nouzi snadno přivolá prostřednictvím Linky pomoci řidičům 1224. Na Lince pomoci řidičům 1224 motoristu operátor přepojí na asistenční společnost jejich pojišťovny. Motoristé si tak mohou snadno přivolat buď pomoc technika, který jim vůz zprovozní, nebo odtahové vozidlo. Asistenční společnosti přijaly zvýšená bezpečnostní opatření, za kterých provádí zásahy, odtahová vozidla jsou po každém výjezdu pravidelně dezinfikována a řidiči dodržují pravidla omezeného kontaktu a používají roušky a ochranné prostředky.
Kdy je třeba přezout na zimní pneumatiky
Podle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo na vozovce vzhledem k počasí být může. Zimní obutí musí motoristé použít v tomto období vždy na úseku označeném dopravní značkou „zimní výbava“. Přesto řada řidičů na toto zákonné nařízení včas nezareaguje a v zimním období vyráží na silnice s nevhodnými pneumatikami Při jízdě na nevhodných pneumatikách hrozí řidiči pokuta při silniční kontrole Policie ČR, dále si motorista může přidělat starosti při technické kontrole vozidla a v případě, kdy by díky špatným pneumatikám došlo k nehodě, i problémy při likvidaci pojistné události. Pojišťovna má právo krátit pojistné plnění, pokud se prokáže příčinná souvislost nehody se špatným stavem vozidla či např. špatným obutím vozidla.
Kalkulačky: Spočítejte si pojištění
→ Povinné ručení
→ Havarijní pojištění
→ Cestovní pojištění
→ Pojištění domácnosti
→ Pojištění odpovědnosti
→ Životní pojištění
→ Doživotní důchod pro řidiče v případě úrazu
→ Pojištění psů a koček
Přečtěte si také další články...
Pohyblivý chodník nebo nečekaný pozdrav od psa. Jaké kuriózní pojistné příběhy napsal rok 2024?
Během svátků plánuje na hory vyrazit 14 procent lyžařů. Řada z nich si na sjezdovce dopřeje alkohol
Poradna: Jak předejít ztrátám a podvodům v adventním čase?