PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Brigáda v zahraničí a zdravotní pojištění

plavcik

Foto: pxhere.com



Chci odjet na letní brigádu do zahraničí. Co musím zařídit před odjezdem z hlediska zdravotního pojištění?

Ať už pojedete do státu Evropské unie, Norska, Lichtenštejnska, Islandu, Švýcarska nebo Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (dále jen „státy aplikující pravidla EU“) nebo jiného zahraničního státu, měli byste si zjistit co nejpřesnější informace o práci, kterou tam budete vykonávat. Nejen tedy jaký druh práce budete vykonávat, ale také jak je na tuto práci pohlíženo místní právní úpravou a v neposlední řadě, jak je to s účastí v sociálním systému daného státu, tedy mj. i s účastí v systému veřejného zdravotního pojištění.

Jestliže se jedná o jedinou výdělečnou činnost vykonávanou v některém ze států aplikujících pravidla EU nebo v některém ze států, se kterými má Česká republika (ČR) uzavřenou mezinárodní smlouvu (např. Makedonie, Srbsko, Albánie, Tunisko) obecně platí, že je třeba se odhlásit z účasti ve veřejném systému zdravotního pojištění v ČR.

V případě souběhu výdělečných činností v ČR a v některém ze států aplikujících pravidla EU je nutné doložit formulář A1 – Osvědčení týkající se právních předpisů v oblasti sociálního zabezpečení, které se vztahují na držitele. V ČR tento formulář vystavuje Česká správa sociálního zabezpečení.

Přečtěte si také:  Každý druhý klient VZP starší 50 let podstoupil v loňském roce laboratorní vyšetření ledvin

Pokud je výdělečná činnost vykonávaná v ostatních státech světa (mimo státy aplikující pravidla EU a mimo smluvní státy) lze se odhlásit z českého systému veřejného zdravotního pojištění dle § 8 odst. 4 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Musí být tedy dodrženo, že odhlášení se provede předem, pobyt v cizině trvá nepřetržitě po dobu šesti měsíců nebo déle a musíte být v cizině zdravotně pojištěni po celou dobu pobytu.

Zaměstnavatel nebo instituce provádějící zdravotní pojištění ve státě, kde budete pracovat, vám musí vydat doklad o tom, že jste v dané zemi zdravotně pojištěni. Tímto dokladem se v případě potřeby prokazujete ve zdravotnickém zařízení, a může vám posloužit také pro prokázání existence pojištění pro českou zdravotní pojišťovnu po dobu odhlášení v ČR v případě opětovného přihlášení do systému veřejného zdravotního pojištění v ČR.

Výše uvedené skutečnosti lze shrnout do základních pravidel:

    1. Při výkonu výdělečné činnosti ve státech aplikujících pravidla EU nebo v některém ze smluvních států je třeba oznámit své zdravotní pojišťovně tuto skutečnost a odhlásit se z účasti v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR. Po dobu práce v zahraničí a příslušnosti do tamějšího systému sociálního zabezpečení nebudete v ČR platit pojistné na zdravotní pojištění.
    2. V případě souběhu výdělečných činností je nutné doložit formulář A1 (blíže viz výše).
    3. Pokud se jedná o výdělečnou činnost v některém ze států aplikujících pravidla EU nebo v některém ze smluvních států, která nezakládá účast v některém ze sociálních systémů daného státu, zůstáváte po dobu práce v zahraničí nadále pojištěni v ČR. S evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) máte ve státech aplikujících pravidla EU stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče jako místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění.
    4. Pokud se jedná o výdělečnou činnost v ostatních státech světa, odhlášení z českého systému veřejného zdravotního pojištění lze provést za podmínek stanovených zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Musí být tedy dodrženo, že odhlášení se provede předem, pobyt v cizině trvá nepřetržitě po dobu šest měsíců nebo déle a musíte být v cizině zdravotně pojištěni po dobu celého pobytu.
Přečtěte si také:  Téměř 93 milionů Kč vrátila ČPZP na doplatcích za léky

Pokud si nejste jisti, jak přesně postupovat, můžete se obrátit před odjezdem na nejbližší pobočku VZP, kde vám poskytnou veškeré potřebné informace.