PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Budova VZP se letos podruhé rozsvítí modře. Podpoří tím lidi s autismem

ustredi_VZP_CR

Foto: Pisecky86Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, OdkazÚstředí pojišťovny VZP v Praze na Vinohradech se v noci ze čtvrtka 2. dubna na pátek 3. dubna rozsvítí modře. Pojišťovna se tak připojuje k celorepublikové kampani „Česko svítí modře“ na podporu lidí s autismem.

Osvětová kampaň „Česko svítí modře“ vznikla jako projekt platformy Naděje pro autismus v roce 2014 s cílem zvýšení povědomí veřejnosti o autismu a životě s ním. Kampaň propojuje organizátory osvětových akcí napříč republikou, posiluje vědomí sounáležitosti a solidarity s lidmi s poruchou autistického spektra a jejich rodinami.

Základem kampaně je modrá barva, která je symbolem komunikace, jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s poruchou autistického spektra problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní. Ukázat podporu lidem s autismem lze třeba nasvícením objektu na modro. V České republice se modře rozsvítí například Petřínská rozhledna nebo Jaderná elektrárna Dukovany.

V roce 2007 vyhlásilo OSN 2. duben jako Světový den porozumění autismu. Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Důsledkem poruchy je, že děti, potažmo dospělí, dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívají. Včasný záchyt autismu a započetí cílené terapie zvyšuje šanci, že se podaří nastartovat další pozitivní vývoj.

V rámci preventivních prohlídek v roce a půl dítěte se již od roku 2016 provádí vyšetření za účelem včasné diagnostiky autismu. Je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. K diagnostice se používá speciální dotazník, který mají praktičtí lékaři pro děti a dorost ve svých ordinacích. V letech 2017 a 2018 vykázali lékaři tento výkon u 81 424 dětských pojištěnců VZP. U 2 792 dětí se vyskytlo podezření potvrzení autismu. Následné podrobnější vyšetření potvrdilo poruchu autistického spektra v 280 případech, u 1 639 dětí ji naopak vyvrátilo. V roce 2018 bylo u VZP registrováno celkem 4 467 klientů s diagnózou autismu a náklady na jejich péči činily téměř 28 milionů korun.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku