PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Čekáme narození dítěte a já bych se ráda dozvěděla více informací o možnosti využití služeb laktační poradkyně. Můžete mi prosím poradit?

tehotenstvi

Foto: pixabay.com



Je zodpovědné, že přemýšlíte nad tím, jak se co nejlépe připravit na narození vašeho miminka. V rámci předporodní přípravy můžete jako budoucí maminka absolvovat také kurz zaměřený na kojení. Nedostatečné znalosti a špatná technika mohou totiž vést k takovému krmení miminka mateřským mlékem, jež pro ně není optimální. Během edukace se mj. seznámíte s technikou kojení, odstříkáváním, sběrem a skladováním mléka. Součástí bývá také možnost vyšetření vpáčených bradavek. Na kurzu je vítána přítomnost partnera či jiné blízké osoby, která s vámi bude po porodu doma (např. maminka nebo tchýně).

Obecně je kojení vnímáno jako přirozená záležitost, nicméně pro mnoho žen se nemusí jednat o samozřejmý proces. Nemusíte mít žádné obavy a můžete využít služeb laktační poradkyně, která vám s kojením poradí, pomůže a podpoří vás během celého období kojení. Obrátit se na ni můžete také v případě potíží, které by případně mohly nastat. Přeci jen jde o něco nového, co se teprve budete učit. Těhotné ženy a maminky (až do 12 měsíců po porodu) mohou u VZP v rámci programu Maminka využít příspěvek až 3 000 Kč i na služby laktačních poradkyň. Seznam ověřených a vyškolených poradkyň naleznete na webu neziskové organizace Laktační liga nebo na stránkách občanského sdružení MAMILA.

Krmení miminka mateřským mlékem přináší mnoho nenahraditelných výhod, především pro zdravý vývoj jeho imunity, kdy miminko chrání např. před průjmy, infekcemi dýchacích cest či záněty středouší. Dále má prospěšný vliv na vývoj jeho duševních schopností a v neposlední řadě je pro dítě důležitý také kontakt kůže na kůži při přikládání na prs. Krmení mateřským mlékem podporuje krátkodobé a dlouhodobé zdraví dítěte i matky. Přináší mnoho výhod i pro samotné maminky, např. chrání ženy před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou, kojící ženy trpí méně chudokrevností, dochází k posílení citové vazby k miminku atd.

Pokud dítě potřebuje z nějakého důvodu dokrmovat, je důležité znát alternativní způsoby krmení. Používání lahví a dudlíků může některým dětem bránit ve správném sání mléka z prsu, proto se nedoporučuje. Jde totiž o dvě různé techniky, které se od sebe liší. Sání z lahve by mohlo miminko začít velmi brzy preferovat, protože je pro ně jednodušší. Novorozence můžete tedy dokrmovat mlékem z lžičky, po prstu, z kádinky či hrníčku nebo pomocí speciální relaktační pomůcky (suplementoru). Pokuste se také novorozence nedokrmovat čajem, glukózou nebo umělou výživou.

Dlouhodobé kojení má pozitivní vliv na zdraví a vývoj dítěte i na matku. Pro optimální výživu dítěte je dostatečná délka kojení 6 měsíců. Lze v něm pokračovat do dvou let i déle, a to dle potřeb dítěte i matky. Horní limit délky kojení neexistuje. Termín a důvody odstavení od mateřského mléka by si měla každá maminka zvážit a rozhodnout sama.