PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Cestovní pojištění je už pro Čechy samozřejmostí, u zimních sportů si 91 % z nich sjednává i pojištění odpovědnosti

ski_skiing_sport_alpine_snowboarding_winter_skier_snowboarder-1181713


Češi zimní dovolenou nejraději tráví u našich sousedů. Jak vyplývá z loňských prosincových a letošních lednových údajů o návštěvnících srovnávacího portálu Ušetřeno.cz a sesterského portálu Top-pojištění.cz, největší oblibě se těší Rakousko, které v zimě volí 30 % dovolenkářů. Cestovní pojištění přitom Češi berou jako samozřejmost a už se neřídí jen podle ceny. Limity na léčebné výlohy většina z nich nastavuje na částku kolem 5 miliónů Kč. U zimních sportů si pak 91 % výletníků sjednává pojištění odpovědnosti a 51 % z nich ještě volí připojištění rizika úrazu. Data o návštěvnících obou portálů také ukázala, že třetina z nich si cestovní pojištění sjednává přes mobilní telefon. Čtyři pětiny jej zařizují až v posledních čtyřech dnech před plánovaným odjezdem.

Zima na horách u sousedů nebo v teple u moře

I v roce 2020 se čeští turisté a dovolenkáři drží svých tradic a ve výběru zimní dovolené tedy pokračuje trend z loňské sezóny. Potvrzují to výsledky rozboru dat o návštěvnících srovnávacího portálu Ušetřeno.cz a sesterského portálu Top-pojištění.cz z období 1. 12. 2019 – 31. 1. 2020. Absolutním favoritem zimní dovolené je u Čechů Rakousko, které volí 30 % z nich. Oblibě se stále těší také destinace v Itálii, kam se vydává 13 % dovolenkářů, a Slovensko, které si vybírá 11 % z nich. Tuzemské hory v důsledku nedostatku sněhu na popularitě naopak ztrácejí.

Čeští cestovatelé v aktuální sezóně neholdují pouze sněhu a zimním sportům, rádi se vypraví i za teplem. Na začátku ledna si více než 5 % z nich vybírá exotické destinace, jako jsou Thajsko, Vietnam, Srí Lanka a také USA.

Nedostatek sněhu dopadá na zimní sporty

Češi ve svých plánech stále častěji zohledňují absenci sněhu na tuzemských horách, takže při sjednání cestovního pojištění vybírá možnost pro zimní sporty až o 10 % méně z nich. „Vzhledem k mizivé sněhové nadílce očekáváme například pro období jarních prázdnin dvě varianty – buď lidé vyrazí takzvaně na jistotu lyžovat na ledovcích v zahraničí, anebo se rozhodnou pro českou přírodu, kde díky vyšším teplotám budou podmínky přát především turistice,“ předpovídá Petr Čermák, specialista na cestovní pojištění z portálu Top-Pojištění.cz.

Ženy jsou při sjednávání cestovního pojištění zodpovědnější, řeší jej obvykle 4 dny předem

Počet lidí, kteří využívají porovnání a sjednání cestovního pojištění on-line z pohodlí domova, meziročně vzrostl o 12 %. Přes 30 % klientů si toto pojištění sjednává přes mobilní telefon. Daniel Gorol, finanční analytik portálu Ušetřeno.cz, dodává: „Tyto moderní způsoby vyřízení přirozeně vedou k tomu, že zhruba 80 % zimních dovolenkářů nechává cestovní pojištění až na poslední chvíli.“ Z údajů obou portálů vyplývá, že muži sjednávají pojištění většinou pro sebe, případně ještě pro skupinu přátel, až v posledních dvou dnech před odjezdem. Pokud ho objednávají ženy, jedná se většinou o pojištění celé rodiny, které obvykle řeší se čtyřdenním předstihem před plánovaným dnem odjezdu.

Na lyže do Afriky? Tipy, kam za netradiční zimní lyžovačkou

Roste zájem o detaily cestovního pojištění, lidé se už neřídí jen cenou

Sjednat si před cestou do zahraničí cestovní pojištění už dnes Češi berou jako samozřejmost. 70 % z nich se vedle samotné ceny též zajímá o přesné krytí pro jednotlivá rizika. Například limity na léčebné výlohy si nejčastěji sjednávají na zhruba 5 miliónů korun, což jasně ukazuje upřednostnění kvality před cenou. Podle údajů z obou portálů volí Češi při cestě za zimními sporty v 91 % případů pojištění odpovědnosti. Ocení jej zejména lyžaři a snowboardisti v případě, že v cizině někomu způsobí škodu na zdraví či na majetku. I drobné srážky lyžařů se totiž mohou vyšplhat do statisíců korun. Více než polovina Čechů si sjednává také připojištění rizika úrazu.

U zimních sportů by si měl zákazník nejprve ověřit, jak daná pojišťovna posuzuje konkrétní sport, kterému se zákazník bude věnovat. Některé pojišťovny je mají zdarma v základních rekreačních sportech, jiné je naopak řadí do skupiny rizikových sportů, takže je nutné sjednat si je za příplatek. „Pokud jde o adrenalinové sporty jako například freeride, skialpinismus, snowkite či snowpark, na trhu je jen malé množství pojišťoven, které nabízejí jejich krytí. U většiny z nich navíc není možné se pro ně vůbec pojistit,“ upozorňuje Petr Čermák.

Vedle pojištění svého zdraví myslí Češi také na svůj majetek. Stále více z nich tak při cestování na vzdálenější místa nechává pojistit i zavazadla a střešní boxy pro převoz sportovního vybavení.

Každý šestý Čech jezdí na hory do zahraničí. Mužů vyrazí téměř dvakrát více než žen


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku