PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Cestovní pojištění: Proč ‚modrá kartička‘ nestačí

canoeists-357779_960_720

Foto: pixabay.comSpousta lidí se při svých cestách do zahraničí spoléhá pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), díky kterému máme nárok na nutnou a nezbytnou zdravotní péči. I s ním je ovšem potřeba nepodcenit důležitost cestovního pojištění. Proč? Bez něj by se vám totiž mohlo případné lékařské ošetření pěkně prodražit.

Spoluúčast

S průkazem EHIC máte nárok pouze na zdravotní péči ve stejném rozsahu, jako místní občané. Nevztahuje se tedy na ošetření v soukromých zdravotních střediscích a klinikách, které jsou běžné především v lyžařských oblastech a turistických letoviscích. Nepomůže ani v případě spoluúčasti, ošetření, uhrazení léků, zásahu horské služby, transportu vrtulníkem, anebo převozu zpátky do České republiky.

Tyto částky rozhodně nejsou zanedbatelné. „Pobyt v nemocnici v Rakousku vás může vyjít na více než 500 Kč na den a třeba v Itálii se podílíte na ošetření spoluúčastí ve výši 30 %. Právě z těchto důvodů je sjednání cestovního pojištění téměř nezbytné,“ upozorňuje zástupce Top-Pojištění.cz na důležitost cestovního pojištění.

Nejčastější příklady spoluúčasti

Nejčastější příklady spoluúčastidestinacespoluúčast
Den hospitalizaceRakousko525 Kč
Položka na receptuChorvatsko148 Kč
LékyItálie100 %
Lékařské vyšetřeníChorvatsko468 Kč
Lékařské ošetřeníItálie30%
Zásah horské službyvšechny100%
Převoz do ČRvšechny100%

Pozn. ceny jsou po přepočtu Eura

Náklady na ošetření

U těchto případu se navíc jedná o celkové nemalé náklady, které mohou vzniknout i díky běžným záležitostem. Podle dat z pojišťoven jsou totiž nejčastějšími zdravotními komplikacemi na letní dovolené např. střevní chřipka, chřipka, horečka, a při horské turistice pak vyvrknutý kotník či zlomená noha.

Příklady nákladů na ošetření

Druh onemocnění/ zásah lékařeZeměSuma
Ambulantní ošetřeníSlovensko4600,-
Střevní potížeChorvatsko5800,-
Chřipka s horečkouŠpanělsko4700,-
Transport helikoptérouRakousko125.000,-
Zlomenina nohy (transport helikoptérou, ošetření, pobyt v nemocnici)Rakousko405.000,-

Cestovní pojištění s dostatečnými limity

Než odjedete za relaxem, věnujte tedy výběru cestovního pojištění online alespoň chvíli času a nesahejte automaticky po nejlevnější variantě. „Zaměřte se především na limity pojištění a léčebné výlohy – u těch doporučujeme limit alespoň 5 milionů. Nezapomeňte ani na připojištění úrazu, které vám pomůže v případě úrazu s trvalými následky. Hodit se může i pojištění odpovědnosti (tzv. „pojistka na blbost“) pro případy, ve kterých byste způsobili škodu někomu dalšímu (např. v hotel nebo při sportu),“ doporučuje za Top-Pojištění.cz specialista cestovního pojištění.

Autoasistence pro cesty autem

Na dovolenou také často vyrážíme vlastními vozy – nejen do blízkého Rakouska a na Slovensko, ale klidně i do Itálie a Chorvatska. V létě se tedy nevíce setkáme nejen s hustějším provozem a vyšším rizikem nehody, ale také vznikem defektu pneumatiky. Ten je nasnadě především díky zbytkům stavebního materiálu na vozovce z četných oprav silnic. „Na cestách autem bychom měli myslet i na odpovídající pojištění našeho auta. Mezi nejčastější poruchy v zahraničí patří dle dat z pojišťoven problém s motorem, startování či defekt pneumatiky,“ doplňuje zástupce Top-Pojištění.cz.

Příklady nákladů při potížích s vozem

Druh zásahuZeměSuma
Výměna pneumatikyRakousko5 500,-
Odtah vozuItálie70 000,-

Při cestě autem do zahraničí nezapomínejte na kontrolu pojištění vozidla, které můžete případně vyřešit pojištění autoasistence, která lze sjednat k cestovnímu pojištění jako technická asistence.

Důvody sjednání technické asistence

  • Vybila se vám baterie?
  • Došlo vám palivo v koloně na dálnici, omylem jste načerpali špatné palivo?
  • Ztratili jste klíče od svého vozu nebo jste si naopak ve voze klíče zabouchli?
  • Máte defekt pneumatiky a nejde vám kolo odmontovat či nemáte ve voze rezervu?
  • Chystáte se letos na dovolenou do zahraničí autem? Chcete mít jistotu, že bude postaráno nejen o Vaše zdraví, ale i o bezpečí a klidnou cestu?

Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku