PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Chcete ještě letos čerpat některý z benefitů od VZP. Do kdy je třeba požádat?

obalka-penize-prispevek

Foto: pixnio.comChci ještě letos čerpat některý z benefitů od VZP. Dokdy si můžu požádat o příspěvek? A musím kvůli tomu osobně na pobočku nebo mohu žádat i přes internet?

U většiny příspěvků musíte podat žádost do 30. 11. 2021. Způsobů, jak o příspěvek požádat, je hned několik. První je osobní návštěva na kterékoli pobočce VZP – v tomto případě stačí mít s sebou jen doklady o úhradě, případně doklady požadované dle jednotlivých programů (např. očkovací průkaz, těhotenský průkaz, poukaz pro novorozence). Další možnosti jsou: vložení řádně vyplněné a podepsané žádosti společně se všemi potřebnými doklady do sběrného boxu/poštovní schránky klientského pracoviště, předání na podatelně VZP, zaslání poštou či datovou schránkou.

Pokud máte možnost přiložit potřebné doklady v elektronické podobě, můžete žádat z pohodlí domova prostřednictvím on-line webového formuláře, který je přístupný z aplikace Moje VZP. Jestliže Moje VZP ještě nevyužíváte, nevěště hlavu. Zaregistrovat se je snadné – otevřete formulář pro on-line registraci a podle uvedených pokynů jej vyplníte. Navíc, rodiče mohou podávat žádosti za své děti ze svého účtu, když si je pod svůj účet zaregistrují.

U několika vybraných příspěvků platí výjimka z termínu pro podání. Jde o benefity pro těhotné ženy a maminky a dále pro novorozence přihlášené k VZP. Specifické podmínky také platí pro čerpání příspěvků na bezlepkovou či nízkobílkovinnou dietu a u příspěvku pro aktivní dárce krve. Uvedené příspěvky je možné čerpat až do 31. 12. 2021. V případě, že máte zájem využít příspěvek na psychosociální podporu, je třeba myslet na to, že poukazy na sezení u vybraného terapeuta lze uplatnit nejdéle do 30. 11. 2021 a žádost o příspěvek u VZP je pak nutné podat nejpozději do 15. 12. 2021.

Nicméně nedoporučujeme nechat podání žádosti na poslední chvíli. Pamatujte, že u těchto vybraných příspěvků musí být písemná žádost odeslaná se všemi potřebnými doklady poštou, datovou schránkou nebo z aplikace Moje VZP nejpozději 15. 12. 2021. Termín do 31. 12. 2021 platí jen pro podání při osobní návštěvě klientského pracoviště VZP, při vložení žádosti do sběrného boxu/poštovní schránky klientského pracoviště nebo předání na podatelně VZP.

V programu Maminka mohou žádat pojištěnky o příspěvek na screeningová vyšetření a na kurz přípravy k porodu do 31. 12. 2021. Žádosti týkající se ostatních příspěvků (na vhodnou pohybovou aktivitu v těhotenství, služby laktačních poradkyň, pomůcky ke kojení, monitor dechu dítěte nebo dentální hygienu) je však nutno podat do 30. 11. 2021.

Termín čerpání u příspěvku pro novorozence na nákup dětských potřeb nebo pomůcek zakoupených v lékárně je do 31. 12. 2021. Příspěvek mohou využít rodiče pro děti narozené od 1. 12. 2020 do 31. 12. 2021. Platnost poukazu je 3 měsíce ode dne vystavení. Poukaz vystavený po 1. 10. 2021 však musí být bez ohledu na uvedenou tříměsíční platnost uplatněn nejpozději do 31. 12. 2021.

Žádost o příspěvek pro aktivní dárce krve, plazmy, krevních destiček a kostní dřeně stačí také předložit do 31. 12. 2021, spolu s potvrzením o bezplatném odběru a příslušnými platebními doklady. Pozor, výjimka neplatí u příspěvku pro neaktivní dárce krve, žádost v tomto případě musí být předložena do 30. 11. 2021.

U příspěvků na bezlepkovou dietu a nízkobílkovinnou dietu jsou stanoveny podmínky zcela samostatně. O tyto příspěvky se totiž žádá 2krát ročně, vždy za dané pololetí. V jednom kalendářním roce však nelze čerpat příspěvek na nízkobílkovinnou dietu pro vzácné vrozené metabolické vady i na bezlepkovou dietu při onemocnění celiakií. Žádost o vyplacení příspěvku za 2. pololetí musí být podána od 1. do 31. 12. 2021. Nevyčerpaná částka za 1. pololetí se nepřevádí do 2. pololetí.

Ve většině případů platí, že platební doklady nesmějí být v den podání starší než 3 měsíce. Podmínka stáří dokladu max. 3 měsíce však neplatí v programech Maminka (příspěvky pro těhotné ženy a maminky po porodu a pro nedonošené novorozence) a Dárci. Specifické podmínky také platí pro čerpání příspěvku pro novorozence přihlášené k VZP.

Aktuálně nabízí VZP zcela nový benefit, o který lze žádat až do 30. 4. 2022. Dosud neočkovaní klienti VZP starší 65 let, kteří si nechají aplikovat vakcínu proti onemocnění covid-19, mohou využít nový příspěvek VZP ve výši 500 Kč na nákup vitamínů a potravinových doplňků v lékárnách. Vakcinace musí být dokončena v období od 15.11. 2021 do 28.2. 2022. Samotný postup čerpání příspěvku je velmi jednoduchý. V lékárně či on-line lékárně si klient vybere a nakoupí vitamíny/potravinové doplňky dle vlastního výběru. Následně předloží doklad o očkování spolu s dokladem o zaplacení nákupu z lékárny na jakékoli pobočce, nejpozději však do 30. 4. 2022. Žádat lze také v elektronické podobě prostřednictvím aplikace Moje VZP. Příspěvek bude klientovi zaslán na účet nebo poštovní složenkou.

Pokud si nejste jisti, jaké příspěvky můžete u VZP čerpat, určitě se podívejte na úplnou nabídku benefitů z fondu prevence, kterou najdete na našem webu v sekci Výhody. U každého příspěvku jsou zveřejněny bližší informace a specifikace. Získat příspěvky můžete vy i další členové vaší rodiny, kteří jsou pojištěnci VZP. Jednotlivé příspěvky se také dají kombinovat. Souhrnné informace o podmínkách čerpání, možnostech podání, způsobech vyplacení atd. jsou zveřejněny v Podmínkách čerpání příspěvku.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku