PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

ČPZP posuzuje tisíce žádostí o drahou léčbu ročně. Drtivou většinu schválí

lekar-doktor-osetreni


Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) dostává každoročně tisíce žádostí o léčbu za pomocí drahých léčivých přípravků. Každou takovou žádost důkladně posuzuje. Při schvalování nehrazené léčby postupuje ČPZP v souladu s příslušnou legislativou a v případě schvalování nového léčivého přípravku se řídí i doporučením a dohodou s odbornou společností.

Podle § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění hradí zdravotní pojišťovna ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.

V případě, že jsou splněné všechny podmínky pro úhradu nehrazené péče, ČPZP žádost schválí a léčbu proplatí. Jen v minulém roce bylo takto schváleno 5969 z 6175 zaslaných žádostí v celkové částce přesahující 930 milionů korun. Letos zatím ČPZP přijala 4997 žádostí, z nichž schválila 4914. Celkové náklady na tyto žádosti činí zhruba 455 milionů korun.

Pokud nejsou splněny zákonem stanovené podmínky pro přiznání úhrady, je žádost zamítnuta. Na nutnost splnění výše uvedených podmínek úhrady nemá vliv skutečnost, že léčba není hrazená na území ČR a není zde dostupná.

„Uvědomujeme si, že pacienti se vzácným genetickým onemocněním se ocitají v nelehké situaci. Proto aktivně sami hledáme cestu, jak našim pojištěncům pomoci a hradit jim inovativní léčbu v souladu s veškerými zákonnými pravidly, kterými je ČPZP vázána. O zpřístupnění léčby pro naše pojištěnce iniciativně jednáme se zástupci farmaceutického průmyslu,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

ČPZP považuje za optimální, když úhradu léku posoudí a stanoví Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten se ale nyní podle platné legislativy věnuje pouze úhradě v prostředí ambulantním a čistě hospitalizační použití nehodnotí.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku