PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

ČPZP zaznamenala v loňském roce pokles zájmu klientů o preventivní péči

lekar-doktor-osetreni


Nižší počet lékařských preventivních prohlídek loni absolvovali klienti České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP). Ke svému praktikovi se dostavilo jen zhruba 19 procent dospělých pojištěnců, zatímco o rok dříve jich bylo 22 procent. Dosud byl trend opačný, zájem klientů ČPZP o prevenci každoročně rostl.

„Za rok 2020 evidujeme vykázanou preventivní prohlídku u praktického lékaře u 184 054 našich dospělých pojištěnců. To je téměř o 29 tisíc prohlídek méně, než o rok dříve. Úbytek preventivní péče se nedotkl jen ordinací praktických lékařů. Z dat ČPZP vyplývá, že se v dospělé populaci snížil zájem o všechny druhy preventivních vyšetření,“ uvedla tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Za poklesem počtu preventivních prohlídek lze hledat vliv pandemie COVID-19, předpokládaným důvodem byla zejména obava z návštěv ordinací poskytovatelů zdravotních služeb a možnou nákazou onemocněním COVID-19.Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví. Preventivní prohlídky bychom proto neměli zanedbávat, a to ani v případě, že nás nic nebolí. Během preventivní prohlídky lze odhalit počínající příznaky vážného onemocnění, jako je diabetes, rakovina nebo hypertenze, nebo zhoršení či komplikaci již léčené nemoci. Včasné odhalení nastupující nemoci navíc umožní šetrnější léčbu a může pacientovi i zachránit život. „Apelujeme na naše pojištěnce, aby dbali o své zdraví a doplnili si preventivní prohlídky, pokud je z obav před možnou nákazou neuskutečnili. Pravidelnou prevenci by rozhodně neměli opomíjet chronicky nemocní pacienti,“ vyzývá mluvčí Mazurová.

Preventivní prohlídky hradí zdravotní pojišťovny. Dospělí pojištěnci by měli absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře jedenkrát za dva roky. U stomatologa hradí pojišťovny dvě komplexní vyšetření za rok. Prohlídka u gynekologa je hrazena jednou za rok a mamografický screening je ženám od 45 let hrazen jednou za dva roky. Screening kolorekta mužům i ženám od 50 let hradí pojišťovny jednou ročně a od věku 55 let jednou za dva roky.

Preventivní prohlídky v České průmyslové zdravotní pojišťovně v letech 2019 a 2020

Preventivní prohlídka (PP)Počet pojištěnců s PP v roce 2019Procento pojištěnců z PP z celkového počtu pojištěncůPočet

pojištěnců s PP v roce 2020

Procento pojištěnců s PP z celkového počtu pojištěnců
Praktický lékař (pojištěnci od 19 let)212 83122,18184 05419,05
Stomatologie (pojištěnci od 19 let)602 95762,83574 77759,50
Gynekologie (ženy od 15 let299 60954,26284 29651,04
Mamografický screening (ženy od 45 let)84 23629,2480 90727,28
Screening kolorekta (ženy i muži od 50 let)65 84115,8359 18213,95

K prevenci zdravotního stavu populace slouží preventivní programy i různé motivační programy a bonusy zdravotních pojišťoven. „Naše pojištěnce motivujeme k preventivní prohlídce například prostřednictvím nadstandardního programu Bonus Plus, kde získávají za absolvované prohlídky a za věrnost body, které mohou využít například na proplacení zdravotních služeb nehrazených z veřejného zdravotního pojištění. A pokud si naši klienti zdarma aktivují službu Prevence v mobilu, tak pokaždé, když se přiblíží termín jejich preventivní prohlídky, upozorníme je na to pomocí krátké textové zprávy,“ upřesnila mluvčí Mazurová.

Sledovat data o čerpané zdravotní péči nebo si nechat proplatit preventivní programy mohou klienti třetí největší zdravotní pojišťovny ČPZP také pomocí mobilní aplikace Zdraví v mobilu. Jednou z dalších funkcí mobilní aplikace jsou preventivní prohlídky, které upozorní na blížící se termín.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku