PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Dnes je Světový den dárců krve, VZP je odměňuje po celý rok

krev-darovani_krve

Foto: Wikimedia Commons, Vegasjon - Own work, CC BY-SA 4.0, LinkKlienti VZP, kteří pravidelně darují krev, mohou u VZP čerpat příspěvky až do výše 3 000 korun. Využít je mohou k proplacení rehabilitačních aktivit jako jsou masáže či sauna, ale také na dentální hygienu. V loňském roce VZP takových příspěvků proplatila téměř 60 tisíc, v celkové hodnotě překračující 85 milionů korun. Zájem o příspěvky tak v posledních letech vzrostl o desítky procent, od roku 2019 se také zdvojnásobila částka, kterou VZP dárcům na příspěvcích vyplatila. Jak ale vyplývá z dat Českého červeného kříže, dárců krve přesto každoročně ubývá.

V České republice je dle dat Českého červeného kříže 221 tisíc dárců, jejich počet však stále mírně klesá a nemocnice se tak často potýkají s jejich nedostatkem. V současné době dle odhadu ČČK chybí kolem 80 tisíc dárců. Každoročně přestane darovat, ať už kvůli věku nebo zdravotnímu stavu, více než 30 tisíc z nich a nových dárců pak nepřibývá stejným tempem. Potřeba jsou všechny krevní skupiny, seznam míst, kde lze darovat krev, je dostupný také na webu Českého červeného kříže.

VZP jako poděkování dárcům krve nabízí bonus ve výši 2 000 Kč při potvrzení alespoň jednoho odběru, a to na různé rekondiční a rehabilitační aktivity nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (sauna, masáž, solná jeskyně, pohybové cvičení, vodoléčba či elektroléčba atd.). Po předložení potvrzení minimálně dvou odběrů pak VZP nabízí dalších 1 000 Kč na dentální hygienu nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně, ordinaci nebo specializované prodejně. Nad rámec toho může získat dárce krve výhodné cestovní pojištění za stanovených podmínek ještě 35 dní cestovního zdravotního pojištění zdarma, nebo zvýhodněnou sazbu ročního pojištění léčebných výloh při opakovaných výjezdech do zahraničí. U Pojišťovny VZP, a. s.

Čerpání příspěvků pro dárce krve, krevních destiček a kostní dřeně

Příspěvky pro dárce krve

Počet příspěvků

Celkem vyplaceno Kč

2019

43 724

42 668 972

2020

43 372

61 929 648

2021

48 089

57 538 990

2022

59 173

85 062 833

Darovat krev, plazmu a krevní destičky může každý zdravý člověk, muž či žena ve věku 18–65 let, který váží minimálně 50 kg. Krev můžete darovat téměř v každém okresním městě v České republice, nebo kdekoliv na území Evropské unie. V rámci bezpříspěvkového dárcovství krve je dárce vyšetřen lékařem a jeho krev se testuje na přítomnost několika povinných infekčních markerů. Dárci mají právo na čerpání placeného pracovního volna a také si mohou uplatnit nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku