PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

EGAP může pojistit vývozní úvěry se splatností až 15 let

apartment_hotel_luxury_view_sea_mountains_the_sun_holiday-notebook-pocitac-vyhled-kafe

Foto: pxhere.comMísto stávajících deseti let mohou nyní exportéři a jejich financující banky získat oficiálně podpořené pojištění vývozního úvěru se standardní délkou splatnosti až 15 let. Vyplývá to z modernizovaného znění Konsensu OECD týkajícího se oficiálně podpořeného financování a pojišťování vývozních úvěrů. Dokument stanovuje podmínky pro udělování oficiálně podpořeného pojištění poskytovanému v zemích Participantů OECD a řídí se jím i EGAP. Cílem novinky je mimo jiné podpořit exportéry ve stále více konkurenčním prostředí mezinárodního obchodu. Změna vstupuje v účinnost od 15.7. 2023.

Dokument také podporuje široké spektrum klimaticky příznivých transakcí a technologií přátelských vůči životnímu prostředí. Ty nově mohou mít délku splatnosti až 22 let v závislosti na použitých technologiích. S prodloužením maximálních splatností je spojeno i zmírnění nárůstu celkové pojistné sazby na dlouhém konci maximálních splatností, které je zakomponováno do modelu výpočtu.

Modernizace finančních podmínek přináší i vyšší flexibilitu v pravidlech týkajících se vlastního splácení, kde je kromě standardního přístupu vyžadujícího pravidelné rovnoměrné splátky i možnost poskytující ještě další flexibilitu.

Součástí modernizace je i rozšíření věcného záběru klimatické sektorové dohody (CCSU). Nová struktura CCSU nyní zahrnuje široké spektrum klimaticky a environmentálně vstřícných technologií pokrývajících nejen klimaticky a environmentálně udržitelnou výrobu, přenos, distribuci a ukládání energií, ale také zachycování a ukládání CO2, technologie spojené s čistým vodíkem a amoniakem či těžbou rud a minerálů nezbytných pro tyto obnovitelné technologie. Z pohledu českých vývozců je pak velmi důležité, že do rámce CCSU jsou zařazeny i technologie nízkoemisní výroby a bezemisní a nízkoemisní dopravy. V této oblasti se podařilo českým vyjednavačům dosáhnout významných úspěchů důležitých pro českou vývozně orientovanou produkci.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku