PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Evropský den melanomu: již 37 tisíc lidí využilo preventivní vyšetření s OZP

OZP-logo


Preventivní vyšetření podezřelých pigmentových znamének využilo od roku 2015 už 37 656 klientů Oborové zdravotní pojišťovny. Celkem 6 009 z nich, tedy 16 procentům účastníků programu, lékař po orientační prohlídce doporučil podrobné vyšetření nejméně jednoho pigmentového znaménka s podezřením na kožní nádor.

„Melanom patří k nejagresivnějším nádorovým onemocněním, protože rychle metastázuje. Pokud se však zachytí včas, má pacient šanci na vyléčení blížící se sto procentům. Proto je jeho prevence nesmírně důležitá. Vyšetření melanomu je dlouhodobě našim nejvyužívanějším screeningovým programem,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

Jen v letošním roce využilo toto preventivní vyšetření od ledna do dubna přes 2 000 klientů OZP. Vloni to však ve stejném období bylo o bezmála 600 lidí víc. „Propad v počtu vyšetřených v březnu a dubnu je obrovský. Výrazně se projevila opatření související s vyhlášením nouzového stavu. Prevenci, zvlášť u melanomu, ale není radno odkládat. Pokud máte pocit, že na těle máte pigmentové znaménko, jehož tvar se začal měnit, není čas váhat a běžte prosím k lékaři. Toto vyšetření je bezpečné, bezbolestné a OZP ho za vás zcela uhradí bez ohledu na váš věk,“ dodává Radovan Kouřil.

Mezi varovné signály kožního nádoru u pigmentových znamének patří:

  • Asymetrie – znaménko má nepravidelný tvar, nebo se začalo měnit
  • Ohraničení – znaménko nemá jasné ohraničení, „vpíjí“ se do sousední kůže
  • Barva – znaménko je výrazně tmavé, nebo má nerovnoměrnou barvu
  • Průměr – znaménko je větší než 5 milimetrů
  • Vystupuje nad kůži – znaménko má na pohmat strukturu, vystupuje nad kůži
  • Rozvoj – znaménko se začalo rozšiřovat

Vyšetření pigmentových znamének je bezbolestné a rychlé. Provádí si dermatoskopem, což je zařízení podobné lupě, ať už elektronické nebo čistě optické, které lékaři umožňuje znaménko prohlédnout zvětšené.

Všechny preventivní programy Oborové zdravotní pojišťovny zaměřené na včasný záchyt rozšířených civilizačních nemocí – nádoru, ischemických chorob či Alzheimerovy nemoci, mohou klienti OZP využívat zcela zdarma. Na rozdíl od všech ostatních zdravotních pojišťoven totiž OZP všechna tato preventivní vyšetření hradí napřímo partnerským lékařům, takže pojištěnci OZP nemusejí prohlídku nejprve zaplatit na místě ze svého a pak složitě řešit administrativu s příspěvek na vyšetření. Této zátěže své klienty OZP zcela šetří. Snadné je i objednání. Klienti OZP můžou využít svého Asistenta zdraví na www.asistentzdravi.cz, který sám u lékaře najde vhodný termín a klienta po domluvě objedná na přesný termín prohlídky.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku