Partner, rodina, práce, péče o domov – tomu všemu věnují Češi více než polovinu svého osobního volna. Zřejmě i proto, že právě na zdraví a rodině jim záleží nejvíc. Na posledních příčkách překvapivě (anebo ne) zůstala péče o sebe, vlastní zdraví nebo odpočinek při kultuře a četbě. Jen o málo více volného času lidé tráví se svými přáteli nebo při sportu. Vyplývá to z odpovědí pěti set Čechů dotázaných v loňském roce v rámci výzkumného a diskusního projektu NN Životní pojišťovny „Cena života“.
Ačkoli rodinu v pravidelném průzkumu NN loni poprvé vystřídalo na první příčce v žebříčku nejdůležitějších věcí v životě zdraví, přesto jí Češi spolu s partnerem věnují nejvíce volného času – třetinu v průměru, ženy a lidé ve středním věku dokonce ještě víc.
„Zdraví a rodina – to jsou nejdůležitější věci v našem životě, přičemž rodině se skutečně věnujeme, zatímco ve zdraví spíše jen věříme, že si ho udržíme,“ shrnuje výsledky průzkumu Michal Korejs, produktový ředitel NN Životní pojišťovny.
Na vysoké příčce se překvapivě usadila práce, jíž lidé stráví mimo pracovní dobu i 14 % svého osobního volna. Kromě práce se Češi rádi věnují budování a zvelebování svých domovů. Dohromady první trojice spolkne přes 58 % veškerého volného času.
Nejméně času naopak lidé podle průzkumu věnují kultuře a četbě. Zdraví zaujalo až třetí příčku od konce. Češi péči o své zdraví nevěnují paradoxně ani desetinu svého volného času, ačkoliv o něm zároveň dle průzkumu NN říkají, že je pro ně v životě naprosto nejcennější.
Ochrana majetku válcuje zdraví
Co o sobě Češi říkají svým chováním a finančními návyky? Realita za představami zatím stále trochu pokulhává.
„Ve světě pojištění vidíme, že zejména v zemích východní a střední Evropy lidé myslí nejdříve na majetek. Zatímco auto nebo dům si pojistí většina, na zajištění zdraví a péče nebo finanční přípravy na spokojené stáří už myslí jen ti prozíravější,“ komentuje výsledky Michal Korejs. „Zatímco za neživotní pojištění loni Češi vydali skoro 95 miliard korun, za životní pojištění to nebyla ani polovina, konkrétně 46,5 miliardy korun,“ dokládá čísly. V ostatních zemích západní Evropy je trend spíše obrácený a životní pojištění společně s pojištěním zdravotních rizik v preferencích spotřebitelů nad neživotními riziky jasně dominuje.
Podle výsledků průzkumu Češi přesto postupně začínají životní pojištění doceňovat. Skoro dva ze tří dotázaných ho považují za prospěšné a jen třetina z nich je ochotna risknout život bez něj. Pět procent respondentů uvedlo, že si životní pojistku pořídilo v posledním roce.
„Pracuji s riziky už dvacet let, takže vím, že některým se prostě vyhnout nedá. Zároveň se ale umíme postarat o to, aby lidé měli starostí ve svém životě co nejméně,“ říká produktový ředitel NN Životní pojišťovny. „Češi sice v oblasti pojištění života a zdraví ještě zaostávají za západní Evropou, ale zase u nás více funguje solidarita v rámci rodiny, která je v obtížnějších okamžicích života naprosto klíčová,“ uzavírá.
Kalkulačky: Spočítejte si pojištění
→ Povinné ručení
→ Havarijní pojištění
→ Cestovní pojištění
→ Pojištění domácnosti
→ Pojištění odpovědnosti
→ Životní pojištění
→ Doživotní důchod pro řidiče v případě úrazu
→ Pojištění psů a koček
Přečtěte si také další články...
Čeští lékaři každoročně ošetří 600 tisíc zranění dětí a mladistvých, s následky může pomoci dobře nastavená dětská pojistka
Zajištěný fond Stabilita 8 od KB Pojišťovny je příležitost bezpečně investovat. Za 6 let dostanou klienti vyplaceno minimálně 113 % investované částky
Pozor na úrazy pod vlivem alkoholu, pojišťovny mohou krátit plnění!