V České republice byly vždy dvě kompletní preventivní prohlídky u zubního lékaře pro děti a jedna pro dospělé. Tedy v roce 2022 se nic nezměnilo. Mnohé články, a i vyhlášení ministerstva zdravotnictví jsou mylné. Je to tak i ve světě s tím, že lékař zve pacienta na eventuální další kontroly a prohlídky podle zdravotního stavu. Nevymýšlejme tedy žádný český originál.
V České republice byla několik let placena „druhá prohlídka“ u dospělých s jinou, menší, náplní. Teorie byla, že to povede k lepší hygieně a péči. Jenže řada pacientů si nově hradí dentální hygienistky a na druhé prohlídky nechodí. Takzvané druhé prohlídky využívala méně než třetina pacientů, kteří vůbec ke stomatologovi docházejí. S tím, že spousta pacientů nedochází ani na jednu prohlídku, zanedbává hygienu a potom urgentně vyžaduje pomoc.
Od 1. 1. 2022 se „druhá prohlídka“ hradí menší částkou s tím, že navíc za každého pacienta dostává lékař agregovanou platbu za několik typů možných ošetření. Ať už pacient přijde či ne, zubní lékař mu drží kapacitu a má k němu povinnosti. Navíc v dnešní době lidé často telefonují, píší e-maily, a to hrazeno nebylo. Agregovaná platba to řeší. Letos se poprvé v historii udělal pořádek v registraci pacientů a ukázala se obrovská chybovost v datech lékařů i pojišťoven. Konečně vzniká systém, kdy spárujeme lékaře a pacienty. Budeme vědět, kdo má ošetření a kde eventuálně chybí.
Není tajemstvím, že „druhé prohlídky“ byly populární u části stomatologů. Pokud si pacient hradí nadstandardní péči, je možnost vykázání „kontroly“ při fakticky jiném ošetření výhodná. Problémem ČR je ale nedostatek skutečné péče, tj. zubních výplní, korunek, parodontologie a „rovnátek“ pro rodiny, které nemohou nebo nechtějí doplácet. Na jednoho pacienta a rok hradí pojišťovny směšných 1350 Kč za rok. Snažíme se použít peníze na udržení aspoň nejzákladnější péče (co jiného je celokovová korunka na zub – výrobek na úrovni počátku 20. století?). To, že lékaři „netočí“ zdravé pacienty na druhých prohlídkách, jim dá desítky hodin času ročně, aby mohli přijmout pacienty, kteří mají skutečný problém. Pokud budeme chtít, jak nyní vyslovilo ministerstvo, mít skutečné druhé prohlídky (nejenom vykázaný výkon pojišťovně), čekací doby na ošetření se opět prodlouží. A po covidu a s generační výměnou stomatologů to je problém, který České stomatologické komoře, která má na starosti i pacienty, velmi vadí.
Řekněme si na rovinu, že u zubního kazu a parodontopatie spočívá prevence v pečlivé hygieně dutiny ústní správnou technikou. Další „preventivní“ prohlídky mají smysl spíše u lidí zanedbaných, kde očekáváme, že opět destrukce chrupu pokročila. Jenže na léčení nejsou peníze…
„Jako lékař budu profitovat z placení druhých prohlídek u pacientů, kteří přijdou na nadstandardní ošetření. Je mi ale hrozně líto chudých lidí, kteří budou déle čekat na moji péči, neboť budu u skutečných druhých prohlídek kontrolovat zdravým lidem zdravé zuby. Jsem primárně lékař, ne podnikatel. Hlavně ať už nikdo neviní stomatology z nedostupnosti péče. Chyba je v systému,“ uzavírá Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory.
Kalkulačky: Spočítejte si pojištění
→ Povinné ručení
→ Havarijní pojištění
→ Cestovní pojištění
→ Pojištění domácnosti
→ Pojištění odpovědnosti
→ Životní pojištění
→ Doživotní důchod pro řidiče v případě úrazu
→ Pojištění psů a koček
Přečtěte si také další články...
Novinky v preventivních programech VoZP: zvýšení příspěvků na pohyb či pro dárce krve, pokračuje program Zdravý pojištěnec
Sněmovna dnes schválila v prvním čtení novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Umožní širší podporu prevence onemocnění
Konec běhání se složenkami na poštu. Pojištěnci už nebudou po překročení ochranného limitu platit v lékárnách započitatelný doplatek