PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Jak je to se zálohami na pojistné po podání přehledu OSVČ, když se letos podává až 3. srpna? Do kdy jsou odpuštěné a kdy přesně musím začít znovu platit?

business-163870_640


Zálohy v nové výši, které si vypočítáte v přehledu příjmů a výdajů OSVČ za rok 2019, poprvé musíte zaplatit za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán přehled. To znamená za srpen, pokud podáte přehled v posledním možném termínu, tj. až v pondělí 3. srpna 2020. Srpnové zálohy se ale ještě týká „koronavirové“ legislativní opatření, kterým byly odpuštěny platby záloh OSVČ za měsíce březen až srpen 2020.

OSVČ musí začít opět odvádět příslušné částky záloh od platby za měsíc září 2020, která je splatná od 1. září do 8. října. Pokud už proběhla platba zálohy za měsíc březen 2020, považuje se tato platba za zálohu za měsíc září 2020, takže by to znamenalo obnovit platby až od zálohy na říjen (splatnost má do 8. listopadu).

Zálohy za březen až srpen 2020 jsou odpuštěny až do výše minimální zálohy (tj. do 2 352 Kč měsíčně). Pokud máte hradit zálohu nižší, než je 2 352 Kč, pak je měsíční záloha odpuštěna přesně ve výši vaší zálohy. Pokud hradíte minimální zálohu, tedy 2 352 Kč, je odpuštěna v plné výši. Pokud máte povinnost hradit zálohu vyšší, než je minimální výše, pak jste povinen hradit rozdíl mezi výší své předepsané zálohy a minimální výší záloh. Tento rozdíl můžete uhradit buď během roku 2020, nebo až po podání přehledu za rok 2020 v roce 2021.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku