PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Jak postupovat, když vás během dovolené v Chorvatsku dostihne nemoc či úraz

Chorvatsko poloostrov
Dovolená, to mnohdy nejsou jen příjemné zážitky, prosluněné pláže, osvěžující koupání v moři a nebe bez mráčků. Často i během dovolené lidé onemocní a musí v zahraničí vyhledat lékaře. O to víc to platí pro Chorvatsko, které je jedničkou u Čechů z hlediska trávení dovolených. Ročně jich tam zavítá téměř milion.


Dovolená, to mnohdy nejsou jen příjemné zážitky, prosluněné pláže, osvěžující koupání v moři a nebe bez mráčků. Často i během dovolené lidé onemocní a musí v zahraničí vyhledat lékaře. O to víc to platí pro Chorvatsko, které je jedničkou u Čechů z hlediska trávení dovolených. Ročně jich tam zavítá téměř milion.

Pravidlo číslo jedna – evropskou kartičku vždy s sebou

Při cestách na dovolenou do Chorvatska a dalších zemí EU je vždy třeba mít s sebou modrou evropskou kartičku zdravotní pojišťovny. Je to základní doklad, kterým je třeba se prokázat u lékaře, že se jedná o plátce zdravotního pojištění na území EU, a že je na něj takto třeba pohlížet. „Stává se, že klienti si mylně vyloží, že když mají komerční cestovní připojištění, tak už nepotřebují mít s sebou kartičku své zdravotní pojišťovny. To je samozřejmě omyl – modrá evropská kartička je základ a potřeba je při každém ošetření,“ upozorňuje Lenka Laus produktová manažerka cestovní kanceláře Travel Family pro Chorvatsko.

Pravidlo číslo dvě – mít cestovní připojištění. Stojí málo, pomůže hodně

Modrá evropská kartička zdravotní pojišťovny stačí na základní ošetření či hospitalizaci ve státní nemocnici. Ty jsou ale v Chorvatsku jen ve velkých městech, jako je Split či Dubrovník. To často znamená velkou dojezdovou vzdálenost a také mnohahodinová čekání, než se pacient dostane na řadu. „Může to trvat i sedm až osm hodin, což je při akutním či bolestivém zdravotním stavu velmi nepříjemné,“ říká Lenka Laus. Proto je lépe zamířit na nejbližší místní polikliniku, případně k místnímu lékaři. Pokrytí chorvatského pobřeží a ostrovů zdravotní péčí je velmi dobré a v každém trochu větším městě či vesnici je právě místní poliklinika, lékař či ambulance. „A právě tady evropská kartička zdravotní pojišťovny hradí pouze část péče, zbytek bude muset pacient uhradit z vlastích prostředků. Po ošetření dostane účet a po návratu do ČR si nechá doplatek za zdravotní péči uhradit z uzavřeného cestovního připojištění,“ doplňuje Lenka Laus z cestovní kanceláře Travel Family.

Podobné je to s úhradou léků na předpis. Modrá kartička hradí základní příspěvek na úhradu léků, spoluúčast pak doplácí pacient sám a po návratu do ČR, pokud si uzavřel cestovní připojištění, si nechá na základě účtenky toto proplatit od své pojišťovny. Částky nejsou nikterak horentní, většinou nepřekračují 20-30 EUR, nicméně mohou nastat vážnější případy, kdy bez cestovního připojištění poskytnutá lékařská péče může udělat výrazný zásek do rodinného rozpočtu.

Vyrážíte do Chorvatska? Na co si dát pozor na silnicích, v památkových zónách či na plážích. A také při výběru bankomatů, placení v restauracích a obchodech

Týká se to také nákladnějších zákroků nebo například převozu do nemocnice sanitkou či vrtulníkem. V těchto případech je také třeba neprodleně kontaktovat asistenční službu pojišťovny, kde má klient uzavřeno komerční cestovní pojištění a propojit ji se zdravotním zařízením, které danou pomoc poskytuje.

Úhrada kartou i v hotovosti – záleží na velikosti zdravotnického zařízení

Doplatky za poskytnutou zdravotní péči je možné uhradit kartou ve větších poliklinikách a zdravotnických zařízeních. U místních lékařů či ambulancí je třeba mít k dispozici hotovost. Obecně se doporučuje počítat spíše s hotovostí, a to ve výši kolem 20 – 30 EUR. Lékař či příslušné zařízení vždy vydá stvrzenku za přijaté peníze. V Chorvatsku platí přísné podmínky EET a výdej stvrzenky je povinností při jakémkoli nákupu či úhradě služby, včetně zdravotního ošetření.

Rodiče mohou zůstat s dětmi v nemocnici

Pokud náhodou onemocní během dovolené dítě a je zapotřebí jeho hospitalizace, umožní nemocnice přítomnost rodičů v nemocnici s nezletilým pacientem. „Neznamená to ale poskytnutí lůžka pro pobyt rodiče. To je třeba dohodnout na místě s daným zdravotnickým zařízením a opět s pojišťovnou, kde má klient uzavřeno cestovní připojištění,“ dodává Lenka Laus.

Nejčastější zdravotní problém Čechů v Chorvatsku – přehřátí ze sluníčka

Spálení a přehřátí organismu na horkém jadranském slunci jsou nejčastější problémy, které postihnou Čechy během dovolené v Chorvatsku. Někdy horké podnebí spustí také bolest zubů, nebo naplno propukne chřipka či angína, kterou si ale dovolenkáři většinou dovezou již z České republiky. Občas se pak objevují zranění při neopatrném sportování či pobytu v moři nebo na pláži. Výjimečné jsou žaludeční potíže nebo poranění vzniklá kontaktem s mořskými živočichy či jinými zvířaty.

Co hradí běžné zdravotní pojištění (modrá evropská kartička)

  • Základní náklady na ošetření u lékaře (podle typu zařízení je pak třeba uhradit doplatek)
  • Ošetření ve velké státní nemocnici – jsou ve velkých městech, jako je Split, Dubrovník, Zadar a často se na ošetření musí čekat delší dobu
  • Základní náklady na léky na předpis – spoluúčast si pak hradí pacient
  • Základní zdravotní pomoc pokrývající nezbytné akutní ošetření

Co lze uhradit z cestovního připojištění

  • Doplatky za ošetření, které nepokrývá evropská kartička
  • Doplatky za léky (spoluúčast)
  • Náklady na převozy sanitkou, vrtulníkem, odběry, infuze, repatriace apod.
  • Náklady na pobyt rodičů v nemocnici s nezletilým pacientem
  • Další náklady spojené s náročnějšími lékařskými zákroky, které nelze uskutečnit po návratu do ČR.