
Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) se každý rok mění výše minimálních záloh, protože je navázaná na průměrnou mzdu v národním hospodářství, a ta se každoročně zvyšuje. Od 1. 1. 2021 je minimální záloha OSVČ 2 393 Kč místo dosavadních 2 352 Kč. Zvýšit si odváděnou částku musí všechny OSVČ, které mají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ a dosud platí současné minimum 2 352 Kč, případně platí více než tuto částku, ale míň než 2 393 Kč.
Částku minima v nové výši je nutno odvést již počínaje lednovou platbou pojistného, nikoli až po podání přehledu OSVČ za rok 2020. Termín splatnosti je pro OSVČ od 1. dne kalendářního měsíce, za který se pojistné platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu tedy musí OSVČ odvést mezi 1. lednem a 8. únorem 2021.
Od 1. 1. 2021 se také v důsledku zvýšení minimální mzdy zvyšuje pojistné osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) a minimální pojistné zaměstnanců, protože pro ně je vyměřovacím základem. Jestliže stanovená minimální mzda činí 15 200 Kč místo dřívějších 14 600 Kč, zvyšuje se pojistné OBZP a minimální pojistné zaměstnanců na 2 052 Kč místo dosavadních 1 971 Kč, a to rovněž počínaje lednovou platbou.
Pro OBZP je splatnost stejná jako u OSVČ, tedy od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Zaměstnavatelé odvádějí za své zaměstnance pojistné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce.
Upozorňujeme také na zvýšení částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění z 3 000 Kč na 3 500 Kč. To se dotkne např. osob pracujících na dohodu o pracovní činnosti, kde je za zaměstnance považován jen ten, u něhož úhrn příjmů z takových dohod v kalendářním měsíci dosáhl započitatelného příjmu. Od 1. 1. 2021 by člověk s příjmem na DPČ nižším než 3 500 Kč přestal být považován za zaměstnance a (pokud by nebyl zaměstnancem, ani OSVČ, ani státním pojištěncem) musel by si začít platit pojistné sám jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Od 1. 1. 2021 se mění i výše pojistného, které platí stát za „své“ pojištěnce, např. za děti, důchodce a další skupiny osob. Po dvojím nárůstu v roce 2020 se zvyšuje opět, a to na 1 767 Kč (místo dosavadních 1 567 Kč). Při souběhu kategorie „státní pojištěnec“ se zaměstnáním nebo podnikáním nemá dotyčná osoba povinnost dodržet minimální vyměřovací základ, OSVČ ale musí při tomto souběhu platit zálohy na pojistné.
Uvedená částka 1 767 Kč je důležitá také pro tzv. odpočet u osob, jimž je přiznán invalidní důchod a jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který má z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstnanců více než 50 % osob se zdravotním postižením. Vyměřovacím základem u nich je částka přesahující částku, která je vyměřovacím základem u osob, za které je plátcem pojistného stát.
Přečtěte si také další články...
Chystáte se do zahraničí? Nepodceňte pojistku, může vám zachránit finanční život
RBP vrátila pojištěncům za léky přes 14 milionů korun
Nárok na vrácení přeplatků za léky vznikl v prvním pololetí rekordnímu počtu klientů VZP