PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Jaké jsou typické adventní a vánoční škody?

vanoce


Období adventu a Vánoc je pro pojišťovny spojeno s nárůstem některých druhů nebo příčin škod, ke kterým po zbytek roku dochází v menší míře. Z dřívějška si vybaví asi každý obrázek hořícího vánočního stromku, to už je ale minulost. „Vývoj“ pokročil i v této oblasti. UNIQA přináší přehled toho nejnebezpečnějšího, co může narušit aktuální sváteční atmosféru, i když pojištění umí ve většině situací pomoci.

Adventní věnce

Požáry vánočních stromečků vystřídaly požáry adventních věnců. Plameny nehlídané svíčky na dekoraci dokážou spolykat nejen věnec, ale i stůl a případně nakonec vybavení celé místnosti. Domácnosti jsou v dnešní době doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří, přičemž může docházet také k úniku toxického kouře například z čalouněného nábytku, matrací či plastových dílů. Nicméně i na ty rozzářené stromečky pozor!

Elektrické svíčky

Zejména ve čtvrtích rodinných domů, ale i na balkonech bytových domů to během adventu často vypadá, že obyvatelé soutěží o nejzářivější domácnost široko daleko. K tomu doslova omotají svá obydlí řetězy s elektrickými světélky, do zahrady postaví svítící soby a na štítu bliká obrovská hvězda…. Nic proti tomu, každému se může líbit něco jiného. Ale pozor na úrazy elektrickým proudem nebo požáry z elektroinstalace. Vyznavači světla často chtějí na pořízení nejrůznějších pomůcek ušetřit, to se ale nemusí vždy vyplatit. Někdy zboží bývá levné, ale nemá povinné atesty nebo je nespolehlivé. A k tomu ještě hrozí pád z výšky, pokud chceme výzdobu opravdu až po střechu.

Vodovodní škody

Vypustili jste na chatě či chalupě vodu z vodovodních zařízení a trubek? Pokud obydlí i v těchto týdnech a měsících netemperujete, anebo necháte nevyprázdněné venkovní rozvody, připravte se na to, že může dojít k poškození armatur, ventilů a popraskání trubek. Vodovodní škody řeší UNIQA nejčastěji právě v zimě, kdy dochází k prudkému nástupu mrazů. Stejné události hrozí samozřejmě i ve městech, tam se ale na vzniklou škodu zpravidla přijde dříve.

Faktor alkohol

Období setkávání je spojené s konzumací alkoholu. Během vánočních svátků stoupá počet škod, u nichž musí pojišťovna tento faktor zohlednit. Obecně platí, že jde o hrubé porušení povinností z pojištění a klient tedy musí při škodě počítat s postihem. UNIQA posuzuje vždy, jaký vliv měl alkohol na vznik a rozsah vzniklé škody, a podle toho své pojistné plnění krátí. V případě závažného provinění pod vlivem alkoholu lze výplatu z pojištění odmítnout.

Pyrotechnika

Silvestrovské veselí spojené s vlastním ohňostrojem může skončit neštěstím. Každoročně se dostanou na trh nespolehlivé petardy pochybného původu. V kombinaci s alkoholem se mnozí najednou cítí být střelmistrem. Tak vznikají úrazy, často velmi těžké. Každoročně jich UNIQA řeší několik, bohužel i u dětí. Nezapomínejte venku zbytky „munice“ po oslavě uklidit, aby se nedostala do nepovolaných rukou. A také dbejte na to, abyste svým ohňostrojem nepoškodili cizí majetek v sousedních zahradách nebo zaparkovaná vozidla.

Parkovací škody na parkovištích obchodních center

Během adventu je u nákupních center zvláště těsno. Aut přijíždí mnoho a v exponovaných časech nestačí parkovací místa. Navíc jsou pro dnešní robustní auta opravdu „tak akorát“. Řidiči jsou roztěkaní, nervózní, zapomínají na pravidlo přednosti zprava. Přibývá malých nehod právě v těchto zónách. Zpravidla jde jen o plechy, ale není to nic, co byste ještě navrch chtěli řešit okolo vánočních svátků.

Ach, ty komíny

Mnoho požárů vzniká i při intenzivnějším provozu krbů a krbových kamen během svátků. Podle hasičů pětinu až čtvrtinu z nich má na svědomí nedostatečná údržba a chybějící revize komínů, okolo kterých požáry vznikají. Krb ani kamna nenechávejte bez dozoru, časté jsou i požáry vzniklé přímo u nich.

a nakonec…. Vánoční on-line nákupy

Podíl nakupujících přes internet se podstatně zvýšil vlivem pandemických opatření. Předvánoční čas je tak nejvyšší sezónou pro podvodníky na síti. Nejvíce škod se týká falešných e-shopů, opožděných dodávek či rovnou nedodání objednaného zboží. Kybernetičtí škůdci přitom mohou sbírat i osobní údaje kupujících a údaje o platebních kartách a zneužít je. Někdy lze nedůvěryhodné e-shopy poznat: podle chybné gramatiky, absence informací o provozovateli, nereálně nízkých cen nebo i podle toho, že jedinou platební možností je karta. Má-li klient UNIQA k pojištění domácnosti připojištěnou kybernetickou asistenci, může mu v takových případech pomoci i v právní rovině.