PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Jaké příspěvky má VZP pro těhotné a jaké doklady musí předložit?

tehotna_zena

Foto: pixabay.comTěhotné ženy a maminky po porodu mohou v rámci jednoho těhotenství dostat příspěvek z fondu prevence v souhrnné výši až 3 000 Kč. O příspěvek si můžete požádat od chvíle, kdy máte vystavený těhotenský průkaz, do doby max. 12 měsíců po porodu. Jako doklad je třeba předložit buď těhotenský průkaz, nebo pak rodný list dítěte. Pokud nastávající maminka žádala o tento příspěvek již na těhotenství v roce 2020 a využila celou částku 3 000 Kč, nemůže v letošním roce příspěvek čerpat na stejné těhotenství; je možné pouze dočerpání případně nevyužité částky do celkové výše 3 000 Kč. Pokud by se jednalo o nové těhotenství, může nastávající maminka opět i v roce 2021 využít celou výši příspěvku, tedy až 3 000 Kč.

V době těhotenství můžete stanovenou částku vyčerpat na screeningová vyšetření (prvotrimestrální screening, podrobné hodnocení morfologie plodu ve II. trimestru těhotenství, ultrazvukový screening růstové restrikce plodu ve III. trimestru těhotenství nebo neinvazivní prenatální test), která umožňují ověřit, zda dítě nebude trpět vrozenou vadou. Příspěvek můžete použít také na vhodnou pohybovou aktivitu v těhotenství nebo na kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí. Kurz může být zajištěn i partnerem porodnice, ale v takovém případě je třeba k platebnímu dokladu doložit i potvrzení vystavené porodnicí, prokazující spolupráci při zajišťování kurzů přípravy k porodu.

Další možností je využít příspěvek na dentální hygienu nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně, v ordinaci lékaře, specializované prodejně zdravotnických potřeb nebo u dentální hygienistky (zubní a mezizubní kartáčky, zubní pasty, dentální nitě, ústní vody).

Nevyčerpaná částka do souhrnné výše 3 000 Kč se může hodit po porodu například na různé pomůcky ke kojení nebo na služby vyškolených laktačních poradkyň. Pomůcky ke kojení (chrániče prsních bradavek, tampony do podprsenky, kontaktní kojící kloboučky, formovače bradavek, odsávačky mateřského mléka atd.) si samozřejmě můžete zakoupit i před porodem. Příspěvek lze také použít na zakoupení nebo zapůjčení monitoru dechu.

Žádost o příspěvek z prostředků fondu prevence vyčleněných na rok 2021 musí být podána do 30. 11. 2021. Jen pro žádosti o příspěvek na screeningová vyšetření a na kurzy přípravy k porodu platí výjimka a lze je podat až do 31. 12. 2021 (korespondenčně, datovou schránkou nebo prostřednictvím webového formuláře do 15. 12.).

Všechny výše uvedené příspěvky pro těhotné ženy a maminky pak mají tu výjimku z podmínek pro čerpání finančních příspěvků, že při podání žádosti o ně může být platební doklad starší než 3 měsíce; avšak musí být vystaven od 1. 10. 2020.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku