PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Jaké zdravotnické pomůcky může dostat „na pojišťovnu“ onkologicky nemocná žena po odstranění prsu kvůli nádoru?

nemocnice-operace


Po odstranění prsu má pacientka nárok na pooperační mammární epitézu. Na poukaz ji předepisuje gynekolog, chirurg nebo onkolog a pojišťovna hradí 1 kus v rámci jedné operace. Maximální úhrada od pojišťovny je stanovena na 500,25 Kč, zbytek si pacientka případně doplácí.

Následně může být žena vybavena trvalou mammární epitézou. Pojišťovna hradí 1 kus za 2 roky. Částka poskytovaná z veřejného zdravotního pojištění je maximálně 1 799,75 Kč a poukaz v tomto případě vystavuje i praktický lékař. Konkrétní kód epitézy doplňuje na poukaz až dodavatel, podle typu a tvaru vhodného pro pacientku. Pacientce, která po léčbě a operaci trpí lymfatickým otokem, pojišťovna na základě vystaveného poukazu hradí až 3 000,35 Kč za mammární samolepicí epitézu, opět ve frekvenci maximálně 1 kus za 2 roky. Předepsat ji mohou specializovaná angiologická a lymfologická pracoviště nebo lékař s odborností onkologie, chirurgie nebo gynekologie.

Při lymfatickém otoku a lymfedému prsu, podpaží a/nebo hrudní stěny, k němuž může po operaci nebo po radioterapii dojít, poskytne pojišťovna ženě dále částku až 1 000,50 Kč (1x ročně) na kompresivní podprsenku. Předepisuje ji lékař s odborností gynekologie, chirurgie, onkologie nebo specializovaná angiologická a lymfologická pracoviště.

Hrazeny jsou dále kompresní návleky na lymfedém paží, a to maximálně 2x za rok. Předepsány mohou být pacientkám po operaci nádorových onemocnění prsu, u nichž vznikl lymfatický otok po odstranění podpažních uzlin a ozařování. Návlek lze předepsat až po ukončení léčení na specializovaném pracovišti. U návleků existují různé třídy komprese podle rozsahu a závažnosti lymfedému, přičemž maximální úhrada z veřejného zdravotního pojištění vychází z dané třídy komprese a provedení návleku.

Můžeme dále připomenout, že v návaznosti na zrušení úhrady paruk z veřejného zdravotního pojištění vyčlenila VZP ve fondu prevence finanční prostředky na příspěvek na paruky pro onkologické pacienty léčené chemoterapií. Ke zrušení úhrady došlo v roce 2019 v důsledku novely zákona o veřejném zdravotním pojištění – paruky už nejsou součástí přílohy č. 3 zákona, která uvádí zdravotnické prostředky, u nichž je úhrada stanovena. Výše finančního příspěvku z fondu prevence je 2 000 Kč, což je dvojnásobek původní úhrady z veřejného zdravotního pojištění (úhrada za paruku na základě lékařem vystaveného poukazu byla max. 1 000 Kč za 1 kus 1x za rok).

Novinkou v roce 2021 pak je příspěvek na zdravotnické prostředky při radiační terapii – pacienti, kteří podstoupili nebo podstupují léčbu onkologického onemocnění radiační terapií, mohou dostat až 2 000 Kč na zdravotnické prostředky, které poskytují ochranu křehké a citlivé kůže a minimalizují rizika jejího poškození (např. fólie Mepitel, bariérový film Cavilon sprej).


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku