PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Je hrazeno vyšetření mateřského znaménka u dermatologa a případně i jeho odstranění? Jaké metody se používají?

lekar-doktor-osetreni


Ano, vyšetření znamének a podezřelých pigmentových kožních změn dermatologem je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Lékař bude hlavně zjišťovat, zda se nejedná o maligní melanom či jiné potenciálně nebezpečné onemocnění kůže (např. bazaliom, spinaliom apod.). Mateřská znaménka, pihy a další pigmentové projevy na kůži vám vyšetří v každé dermatologické ambulanci. Dermatolog znaménko prohlédne – běžně vyšetřuje pohledem, případně s použitím lupy, některá pracoviště mají k dispozici i digitální dermatoskop. Kdyby vyhodnotil znaménko jako podezřelý útvar, odešle vás na specializované ambulantní pracoviště pro pigmentové projevy, kde provedou podrobné dermatoskopické vyšetření. Pracoviště se nacházejí např. na dermatovenerologických klinikách v nemocnicích

K úhradě dermatoskopického vyšetření můžeme doplnit, že pokud podle nálezu rozhodl o vyšetření pacienta digitálním dermatoskopem lékař, tak ho pojišťovna samozřejmě hradí, jestliže je provedeno ve smluvním zdravotnickém zařízení. Kdyby o něj žádal jen pojištěnec sám, musí si výkon uhradit. Pak by ho mohl absolvovat i na jiném pracovišti – vyšetření provádí i řada nesmluvních poskytovatelů zdravotních služeb; obvykle udávají cenu za vyšetření 1 znaménka od cca 500 korun s doplatkem za každé další, nebo bývá cena stanovena „v pásmech“, např. pro 2-5, 6-10, nad 10 znamének. VZP poskytuje svým klientům na „samoplátecké“ vyšetření dermatoskopem příspěvek z fondu prevence v rámci prevence melanomu.

Mateřské znaménko, které se zvětšuje, vyvyšuje nad povrch, mění barvu nebo konturu okrajů apod., je vždy nutné zkontrolovat a obvykle i odstranit. Když lékař shledá zdravotní důvod k odstranění mateřského znaménka (nebo jiného pigmentového projevu), má být vyjmuto chirurgicky, protože odebraná tkáň musí být ještě histologicky vyšetřena. Proto se pigmentové projevy laserem neodstraňují, a to ani v oblasti obličeje. Chirurgické odstranění je pojišťovnou hrazeno. Zákrok laserem pojišťovna nehradí a pacient by ho neměl vyžadovat ani jako samoplátce – odstranění potenciálně nebezpečného útvaru laserem nemůžeme považovat za medicínsky správný (lege artis) postup.

Pokud lékař neshledá zdravotní důvod k tomu, aby bylo mateřské znaménko vyjmuto a vyšetřeno histologicky, ale pacient přesto odstranění žádá z důvodů kosmetických, musí si zákrok uhradit sám.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku