PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Každé léto dojde k desítkám tisíc dětských úrazů, předcházet jim učí “VZPoura úrazům“

cykloasistence-jizdni_kolo


Vytoužené prázdniny klepou na dveře. Děti se nemohou dočkat, až odhodí aktovku do kouta a vyrazí za letním dobrodružstvím. Zejména rodiče by ale měli mít na paměti, že právě volnočasové či sportovní aktivity mohou být příčinou mnoha dětských zranění, každoročně se jich o prázdninách stanou desítky tisíc. Jak úrazům předcházet proto už sedmým rokem dětem vysvětlují také ambasadoři projektu VZPoura úrazům. Nejen ve školních lavicích, ale také na letních táborech, kam se chystají i letos. V průběhu dvouměsíčních prázdnin navštíví tito ambasadoři, které nemoc či zranění upoutaly na invalidní vozík, 21 letních táborů. Děti zde seznamují s pravidly první pomoci, debatují o tom, jak se chovat, aby hra či sport nekončily zraněním, jaké ochranné pomůcky je třeba používat apod.

Během července a srpna dojde k desítkám tisíc dětských úrazů, jen VZP jich každoročně registruje víc než 50 000, o něco častěji se přihodí chlapcům (56 %) než dívkám (44 %). K nejčastějším poraněním obecně patří poranění hlavy (23 %), zápěstí, resp. ruky (21 %) a také kotníku a nohy pod ním (19 %). Nemusí jít o vážná zranění, někde postačí ošetření lékařem. Už ale i podvrtnutý kotník dokáže malému pacientovi prázdninový program nepěkně zkomplikovat. Poranění některé části těla se nevyhýbá ani nejmenším, pacientů do šesti let v průběhu loňských prázdnin ošetřili lékaři v důsledku poranění hlavy, ruky, nohy či jiné části těla téměř 10 000. Do statistiky popálenin různého stupně se o loňských prázdninách dostala téměř tisícovka dětí a mladistvých do 18 let, z toho kojenců a batolat (0–3 roky) to byla víc než třetina.

Nástrahy číhají na hřišti, u rybníka nebo třeba na cyklistickém výletu. „Neměli bychom zapomínat na ochranné pomůcky jako jsou helmy či chrániče, ani na důsledný dozor nás dospělých, speciálně při pobytu u vody, kde i minuty nepozornosti mohou zejména u malých dětí hrát fatální roli,“ říká MUDr. Marek Jakoubek, lékař Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a doplňuje: “Děti se o prázdninách často ocitají v novém či méně známém prostředí – to riziko úrazu zvyšuje. Stačí však i chvilka nepozornosti v domácím prostředí. Často vyjíždíme například k úrazům, které vzniknou dováděním na zahradní trampolíně nebo pádem z výšky.“

Přečtěte si také:  S úzkostmi a stresem se léčí pětkrát víc pojištěnců než se závislostmi

Ambasadoři projektu VZPoura úrazům, kteří jsou sami po úrazech či nemoci upoutáni na invalidní vozík, již sedmým rokem navštěvují ve školním roce mateřské, základní a střední, o prázdninách míří na letní tábory. „Dětem ambasadoři vypráví i svůj příběh. Z ohlasů víme, že pokud jej slyší od někoho, komu úraz změnil život, vnímají jeho slova o to intenzivněji,“ říká náměstek ředitele VZP ČR pro služby klientům Ivan Duškov. Během sedmi let projekt zavítal do 1 700 škol a 150 letních táborů, oslovil bezmála 120 tisíc dětí. Projekt má velmi dobrou odezvu mezi školami i samotnými dětmi, ambasadoři mají diáře neustále plné, nejinak je tomu i letos v létě.