PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Každý desátý klient VZP trpí cukrovkou, třetinu z nich tvoří senioři ve věku 70–79 let

stary-muz-duchodce

Foto: pxfuel.comDiabetes mellitus, neboli cukrovka, patří mezi chronické civilizační onemocnění. Jen mezi klienty VZP se vloni s touto chorobou léčilo téměř 570 tisíc lidí, třetinu z nich tvoří senioři ve věku 70–79 let. Pojišťovna za léčbu cukrovky svých klientů vloni uhradila 8,4 mld. Kč, tj. o 1,3 miliardy korun více než před pěti lety. Statistiku vydává pojišťovna k příležitosti Světového dne diabetu, který si připomínáme 14. listopadu.

Z 8,4 miliard celkových nákladů na péči o diabetiky šlo loni přes 4,7 miliardy korun na léky na předpis. Necelé dvě a půl miliardy zaplatila VZP za zdravotní výkony. Zbytek do celkové částky připadl například na různé zdravotnické pomůcky, lázně apod.

Počet klientů VZP, kteří se léčili s diabetem v uplynulých 5 letech, a náklady na jejich léčbu

Počet pacientůNáklady na léčbu v tis. Kč
2017553 0157 090 615
2018557 1577 340 215
2019571 2447 791 359
2020561 8078 289 695
2021568 6498 406 277

„Diabetes mellitus nebolí, a proto probíhá mnohdy mnoho let skrytě. VZP proto velmi dbá na motivaci především praktických lékařů k provádění pravidelného screeningu, tzn. vyhledávání nemocných, a jejich následnému důslednému léčení,“ říká předseda Správní rady VZP ČR Tom Philipp.

Diabetes mellitus se bohužel nevyhýbá ani nejmladším ročníkům. V těchto případech jde zejména o cukrovku 1. typu, která je spojována s váhovými výkyvy, nechutenstvím nebo přejídáním, žízní a častým močením, opakovanými kožními infekcemi apod. Pacienti s touto diagnózou jsou doživotně odkázáni na podávání inzulínu. Nejvíce léčených klientů s diabetem ale VZP mezi svými klienty eviduje ve věkových kohortách 60–69 let a 70–79 let. V součtu se v této věkové kategorii jedná o více než 340 tisíc lidí. V tomto případě jde nejčastěji o cukrovku 2. typu. Propuká u lidí ve středním a vyšším věku. Choroba nemá tak agresivní nástup jako diabetes 1. typu, proto dochází k jejímu pozdějšímu odhalení. Ohroženější jsou lidé obézní, s nedostatkem pohybu a nezdravými stravovacími návyky, svoji roli zde hraje také genetika, pokud jeden či oba z rodičů touto chorobou trpěli.

„Diabetes 2. typu zkracuje očekávanou délku života až o deset let, příčinou jsou především dlouhodobé komplikace. Vidím proto jako základní úkol pro VZP podporovat své klienty v prevenci diabetu dodržováním zdravého životního stylu a v případě onemocnění k dodržování léčebného režimu tak, aby hladina cukru v krvi nekolísala a byla co nejblíže fyziologickým hodnotám,“ říká Tom Philipp. Lékaři dnes dle jeho slov mají k dispozici nejmodernější léčebné, diagnostické a monitorovací metody, včetně široké škály léků určených k terapii diabetu, pomocí kterých je možné držet hladinu cukru v krvi blízko normálním hodnotám a tím předejít chronickým komplikacím.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku