PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Kdy se objednat na preventivní vyšetření ke kožnímu lékaři? A potřebuji doporučení praktického lékaře či jiného specialisty?

lekar-doktor-osetreni


Kůže je největší orgán lidského těla a tvoří bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím. Je v ní uložena řada nervových zakončení, která reagují na teplo a chlad, tlak nebo bolest a dále plní i důležitou termoregulační funkci, a to prostřednictvím kožních cév a potních žláz. Ke změnám na kůži dochází v průběhu života každého člověka. Onemocnění kůže je celá řada – např. lupénka, kožní alergie, akné, popáleniny, choroby vlasů a nehtů, poruchy pigmentace, ekzémy, kožní nádory atd. Odborný lékař umí mnohdy stanovit správnou diagnózu pouhým pohledem bez použití invazivních metod. Onemocnění kůže jsou relativně dobře rozpoznatelná a i závažné kožní choroby jsou léčitelné, pokud se odhalí včas.

Preventivní vyšetření kůže je součástí preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře (dle vyhlášky č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách) a provádí se jedenkrát za dva roky. Všeobecný praktický lékař v případě nálezu standardně indikuje další případná vyšetření, včetně odborného vyšetření u kožního lékaře.

Přečtěte si také:  Na čerpání většiny příspěvků zbývá klientům VZP přesně měsíc

Pacient může navštívit dermatologa případně i bez doporučení praktického lékaře či jiného specialisty, pokud zaznamená změny vzhledu kůže (např. růst nebo změna zbarvení znamének, nově vzniklé útvary na kůži atd.). Vyšetření u kožního lékaře je v těchto případech hrazeno plně z veřejného zdravotního pojištění.

Preventivní vyšetření kůže je možné absolvovat i častěji. Odborníci doporučují navštívit dermatologa jednou ročně. Na vyšetření není potřeba se nijak připravovat. Nicméně preventivní péče poskytnutá dermatologem není službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. VZP však svým klientům přispívá 500 Kč na vyšetření znamének dermatoskopem v ordinaci praktického lékaře nebo dermatologa.

Základem dermatovenerologického vyšetření je pohovor s lékařem. Na základě cílených otázek lékař zjistí, jaký zdravotní problém vás přivádí do jeho ordinace. Následně proběhne vyšetření vaší kůže a zhodnocení změn na jejím povrchu. Je-li třeba, lékař navrhne použití pomocné vyšetřovací metody, jíž může být laboratorní, mikroskopické, mykologické, histologické nebo cytologické vyšetření. Všeobecně známé jsou také alergologické testy. O výsledku se dozvíte ihned. V případě, že jsou vzorky kůže odeslány k dalšímu zpracování a dovyšetření, seznámí vás lékař s dalším postupem.

Léčba chronických kožních onemocnění nebývá jednoduchá. Některé kožní nemoci se mohou léčit pomocí mastí nebo různých druhů záření, využívá se také další farmakologická léčba či případně lázeňská terapie.

Přečtěte si také:  Novinky v příspěvcích VZP pro rok 2023. O co můžete letos požádat?

S návštěvou kožního lékaře byste neměli otálet v případě, že na kůži pozorujete počínající přeměnu znamének. Právě melanom je nejzhoubnější kožní nádor, proto je nutné vyhledat lékaře, pokud se pigmentové znaménko změní – začne mít nepravidelné okraje, vystoupne nad ostatní kůži, krvácí nebo svědí. Stále mnoho lidí si bohužel myslí, že pigmentová znaménka není nutné nijak sledovat, a naopak změny na jejich povrchu považují za dobré znamení toho, že se s nimi organismus umí sám vypořádat. To je ale velký omyl. Čím později je melanom odhalen, tím obtížnější je jeho léčba a šance na uzdravení klesá.