PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Klienti VZP by se v příštím roce měli dočkat zvýšení příspěvků na očkování o tisíce korun

ockovani

Foto: pikist.comVZP chce svým klientům nabídnout výrazně vyšší příspěvky na očkování proti celé škále nemocí. Příspěvky pro děti i dospělé by se od příštího roku mohly u jednotlivých typů vakcín zvýšit až o stovky korun, v součtu jde o několik tisíc korun na očkování ročně pro každého klienta VZP. „Děti dnes mohou čerpat ročně v jednotlivých příspěvcích 4 200 korun na různé typy očkování, po navržené úpravě by se tato částka téměř zdvojnásobila, a to na 8 050 korun ročně,“ říká náměstek VZP Ivan Duškov. Také u dospělých by tato částka vzrostla na 8 050 Kč, a to z dnešních 3 200 korun.

„Očkování je jedním z nejefektivnějších způsobů prevence, který dnes známe. Pro VZP takový krok určitě bude znamenat náklady navíc, jsem si ale jist, že se nám v systému vrátí právě tím, že lépe ochráníme zdraví našich klientů a následně nebudeme muset proplácet léčbu za nemoci, před nimiž budou chráněni,“ říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

„Význam prevence, resp. vakcinace i z pohledu efektivity výdajů na zdravotní péči nám všem nakonec velmi dobře ukázala covidová pandemie. Cena vakcíny proti covidu se pohybuje v řádu stokorun, hospitalizace covidového pacienta na intenzivním lůžku zhruba 80 000 Kč za den péče,“ prezentoval dnes v debatě o významu očkování na konferenci Zdravotnického deníku náměstek VZP David Šmehlík.

Návrh VZP, který se bude zabývat její Správní rada na svém zářijovém zasedání, počítá např. s tím, že mladistvým do 18 let bude přispívat až 1 000 Kč na očkování proti HPV (rakovina děložního hrdla), na stejnou částku by se u dětí mohl dostat i příspěvek na vakcíny proti rotavirům, kde dnes VZP přispívá 500 Kč, nebo virové hepatitidě typu A. U dospělých by měl být zaveden příspěvek na očkování proti meningokokům A i B, ve výši 1000, resp. 1 500 korun. Mezi klienty VZP jsou dnes nejčastěji využívány příspěvky na očkování proti klíšťové encefalitidě, virové hepatitidě nebo meningokoku typu B u dětí.

„Příspěvek na očkování zvýšíme de facto u všech typů očkování, včetně chřipky nebo klíšťové encefalitidy. Dnes je už celkem přesně spočítáno, že každá investice do zdraví se sytému vrací až čtyřikrát. Věřím, že výrazným navýšením příspěvku na očkování, se škála využívaných vakcín rozšíří a že se tento krok pozitivně projeví i v celkových výdajích na vynaloženou zdravotní péči,“ řekl mj. na kulatém stole Zdravotnického deníku Ivan Duškov.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku