PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Kojení prospívá dítěti i matce. VoZP vyzdvihuje jeho přínos a radí, jak řešit případné komplikace

kojeni-pexels-photo-3845180

Foto: pexels.com

Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejzdravější forma dětské nutričně vyvážené stravy, kojenci poskytuje vše potřebné pro správný vývoj a imunitu. Kojení má pozitivní přínos nejen pro samotné miminko, ale také pro matku, posiluje se mezi nimi vazba, která při kojení vzniká.


Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejzdravější forma dětské nutričně vyvážené stravy, kojenci poskytuje vše potřebné pro správný vývoj a imunitu. Kojení má pozitivní přínos nejen pro samotné miminko, ale také pro matku, posiluje se mezi nimi vazba, která při kojení vzniká. Vojenská zdravotní pojišťovna při příležitosti Světového týdne kojení, který tradičně probíhá prvních sedm dní v srpnu, připomíná důležitost této výživy.

Kojení pro dítě představuje tu nejlepší ochranu proti nemocem a napomáhá jeho zdravému fyzickému vývoji. „Snižuje například riziko vzniku leukemie, působí preventivně proti diabetu, obezitě a vzniku alergií. Ženské tělo navíc dokáže vytvořit složení mléka přesně podle potřeb dítěte,“ říká MUDr. Milan Prokop, konzultant Vojenské zdravotní pojišťovny.

K prvnímu kojení dochází již zhruba po dvou hodinách od porodu. Nejde však o samozřejmost a některé rodičky se mohou potýkat s komplikacemi.

„Mezi nejčastější problémy čerstvých matek patří nedostatek mléka, ucpaný mlékovod, záněty prsních žláz nebo popraskané bradavky,“ uvádí lékař. Rodičkám se doporučuje připravovat se na kojení ještě před porodem a případné potíže konzultovat se specialisty – v závislosti na tom, co je trápí, mohou požádat o pomoc gynekologa, porodní asistentku nebo laktační poradkyni.

„Pokud matka z nějakého důvodu kojit nemůže, není to důvod k panice. Na trhu je dostatek různých druhů náhradní mléčné výživy a ošetřující lékař dítěte jí pomůže se správným výběrem,“ doplňuje MUDr. Milan Prokop.

Přístup ke kojení se mění. Zatímco 70. a 80. léta minulého století se spíše nesla ve znamení umělé výživy a ženy kojily šest měsíců, kojení je nyní téměř samozřejmostí a matky přestávají kojit mezi prvním a druhým rokem života dítěte. Vojenská zdravotní pojišťovna nabízí řadu benefitů, které ženám pomáhají již v období těhotenství a následně při péči o dítě. Mohou čerpat příspěvek až 2000 Kč například na předporodní kurz, služby laktační poradkyně nebo na jakékoli genetické vyšetření plodu, a dalších až 2000 Kč lze využít mj. na nákup pomůcek ke kojení a krmení dětí, monitoru dechu či elektronické chůvičky.