
V roce 2020 specialisté Kooperativy prošetřovali 772 podezřelých pojistných událostí, ve 409 případech se jim podařilo prokázat podvodné jednání. Celková uchráněná hodnota pak přesáhla 124 milionů Kč. V roce 2019 to bylo 834 podvodů a uchráněná hodnota 56 milionů Kč.
„Stejně jako vloni jsme nejvíce podvodů odhalili v pojištění motorových vozidel (43 %), 36 % případů pak v pojištění majetku a odpovědnosti a 21 % v pojištění osob,“ vypočítává Zdeněk Macháček, ředitel Úseku bezpečnosti v pojišťovně Kooperativa.
Obdobně jako v minulých letech se nejčastěji jednalo o fingované dopravní nehody, uplatněné nadhodnocené škody nebo škody ze zaparkovaných vozidel, kde není znám viník. Téměř nám vymizely podezřelé škody odcizených vozidel. U pojištění majetku se jedná o škody z pojištění občanské odpovědnosti, kdy je potřeba obnovit elektroniku v domácnosti (mobil, PC, televize) a proto se k tomu zneužívá pojištění.
Oproti roku 2019, kdy jsme nejvíce podvodů odhalili v Ústeckém kraji, získala vloni tento primát Praha, kde jsme prokázali 120 pojistných podvodů. Dále to byl Středočeský kraj (53 podvodů) a Ústecký kraj (42). Nejslušnějšími kraji jsou z tohoto pohledu Vysočina (9 podvodů) a Olomoucký kraj (5).
„Zároveň jsme zatím nepozorovali, že by v souvislosti s koronavirovou pandemií došlo k nárůstů podvodných jednání. Předpokládáme však, že se to může projevit s časovým posunem, například v souvislosti se zvýšenou nezaměstnaností a snahou takto získat finanční prostředky,“ doplňuje Zdeněk Macháček.
Přečtěte si také další články...
Mohla klimatická změna za tornádo na jižní Moravě?
Direct pojišťovna zvýšila hrubé pojistné na více než 2,5 miliardy korun
Vývoj pojistného trhu v 1. čtvrtletí 2022: Životní i neživotní pojištění zaznamenává růst předepsaného pojistného