PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Koronavirové prázdniny na českých silnicích. Cestování po tuzemsku může zvyšovat rizika

dopravni-nehoda

Foto: pixabay.comDlouhé jízdy za letními radovánkami bez dostatku odpočinku, nepřízeň počasí, srážky se zvěří nebo nehody způsobené prodlouženým nočním režimem – to jsou všechno příčiny, které mají značný vliv na zvýšený počet dopravních nehod na českých silnicích během prázdninové sezóny. Podle BESIPu budou navíc letošní letní prázdniny odlišné od těch předchozích v tom, že v rámci omezeného cestování vlivem celosvětové pandemie koronaviru bude více lidí vyhledávat turistické destinace v České republice raději než v zahraničí, což zvýší hustotu provozu na silnicích.

„Dá se očekávat nadprůměrná koncentrace osobních automobilů, motocyklistů, cyklistů a chodců také na silnicích nižších tříd v turisticky atraktivních lokalitách. Nabádáme proto řidiče v létě ke zvýšení opatrnosti a zodpovědnosti v silničním provozu,“ říká vedoucí BESIPu Tomáš Neřold a rovněž upozorňuje na četné opravy a modernizace, které v létě budou na českých komunikacích komplikovat dopravu.

Podle pojišťovny UNIQA během března a dubna, kdy byla v Česku uvalena plošná karanténa, výrazně poklesly nehody na silnicích. V květnu naopak vládní opatření přinesly více nehod na silnici. „V květnu 2020 bylo naopak škod více než jiné květny v předchozích letech – lidé dávali přednost individuální dopravě před hromadnou a nahrával tomu i levnější benzín,“ říká Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

Jak ukazují statistiky Policie ČR, letos v červnu se na českých silnicích událo 8 611 nehod s 46 úmrtími, což je výrazný nárůst oproti předchozímu měsíci s 7 995 nehodami a 35 úmrtími. Oproti loňskému červnu s 9 401 nehodami a 60 úmrtími jde však o výrazný pokles. Červencové statistiky podle PČR ještě porostou. Podle pojišťovny UNIQA je začátek prázdnin specifický až dvojnásobným počtem dopravních nehod oproti běžnému stavu. „Další nárůst je na konci prázdnin při návratu školáků těsně před koncem prázdnin do měst,“ říká Eva Svobodová s tím, že za loňský červenec a srpen registruje pojišťovna 50 zásahů telematické asistence.

Za celé loňské prázdniny zahynulo 128 lidí. Tragický byl už první prázdninový víkend, kdy zemřelo při kolizích dvanáct lidí.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku