PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Levné cestování na elektrokoloběžce může bez pojištění přijít drahoZ rarity se staly běžnou součástí dopravního provozu. Obliba elektrokoloběžek stoupá především ve větších městech. Řada uživatelů však ani netuší, že se na ně vztahují stejná pravidla jako na cyklisty – a že stejně jako cyklisté si můžou svoje počínání pojistit. Odpovědnostní pojištění elektrokoloběžek uvedla na jaře na trh Slavia pojišťovna.

Pro elektrokoloběžky s maximálním výkonem do 250 W (nebo do 1000 W, pokud jde o dodatečně montovaný pohon) a rychlostí do 25 km/hodinu není nutné mít registraci ani vlastnit řidičský průkaz. Na uživatele je nahlíženo jako na cyklisty, a to s veškerými právy a povinnostmi, které se toho týkají. Například s výjimkou dětí do 10 let věku nesmí jezdit po chodníku, přejíždět kolmo přes přechod pro chodce, a pokud jim bylo méně než 18 let, musí mít za jízdy nasazenou ochrannou přilbu.

„Každý, kdo u nás má sjednané pojištění občanské odpovědnosti, lidově nazývané „pojistka na blbost“, s pojistnou částkou vyšší než 10 milionů korun, dostává od Slavia pojišťovny pojištění kol a koloběžek zdarma. Produkt se týká také elektrokoloběžek. A kdo si toto pojištění zvolí samostatně, nebo v rámci jiné kombinace, zaplatí za celý rok necelé čtyři stovky,“ vysvětluje produktová manažerka Slavia pojišťovny Jana Pejsarová. Pojištění se vztahuje na území celého světa a Slavia pojišťovna jej poskytuje bez spoluúčasti, a to na stroje do 250 W a 25 km/h.

Výkon a maximální rychlost své elektrokoloběžky by měl znát každý uživatel. Že se vyplatí předem se informovat o pravidlech silničního provozu pro váš stroj by mohl potvrdit muž
z Rakovnicka, kterého loni na jaře zastavila policejní hlídka. Na vyjížďku na výkonné elektrokoloběžce Highway Chopper 1500 W vyrazil i přesto, že měl zrovna zákaz řízení motorových vozidel. Tato koloběžka však již spadá do stejné kategorie jako mopedy, a pro jízdu na ní je tedy nutné vlastnit řidičský průkaz skupiny AM nebo B. Muži tak hrozily
až 2 roky pobytu za mřížemi.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku