PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Má být součástí zubní prohlídky i zjišťování případných onkologických problémů, např. nádorů jazyka u kuřáků?

lekar-doktor-osetreni


Onkologická prevence je dokonce povinnou součástí stomatologických preventivních prohlídek, a jako taková je samozřejmě hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Týká se všech pacientů, nejen kuřáků; pokud ale kouříte, máte samozřejmě vyšší riziko takového onemocnění. Možná by vás proto v této souvislosti zajímalo, že od VZP můžete získat příspěvek na odvykání kouření pod odborným dohledem.

Ale zpět k zubním preventivním prohlídkám. Jejich obsahem je podle vyhlášky o preventivních prohlídkách mj. prevence onkologická, zaměřená na pátrání po přednádorových změnách i nádorových projevech na chrupu, parodontu, čelistech a měkkých tkáních obličeje a krku. Nejde tedy jen o vyšetření samotné dutiny ústní, natož jen zubů.

Takové vyšetření je součástí preventivní prohlídky jak u dětí, tak u dospělých a je i součástí preventivních prohlídek těhotných žen, které se provádějí dvakrát v průběhu těhotenství. Děti by měly první preventivní prohlídku absolvovat mezi šestým až dvanáctým měsícem života a pak vždy dvakrát ročně do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky. Dospělí mají podle zmíněné vyhlášky nárok na jednu preventivní prohlídku ročně a vedle toho, rovněž s odstupem 5 měsíců, na ještě jednu další prohlídku plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Na tu se vyplatí také zajít, i když nepociťujete žádné problémy. Zubař by tedy svého registrovaného pacienta měl vidět vždy 2x do roka.

Přečtěte si také:  Oční vyšetření pojištěnců s cukrovkou přímo u diabetologů pomůže včas odhalit komplikace vedoucí až ke slepotě

Každému pacientovi má lékař při preventivní prohlídce vždy provést nejen vyšetření stavu chrupu, parodontu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní, ale i prevenci onkologickou. Už před časem jsme ostatně upozorňovali na to, že ani pacienti s totální zubní náhradou by neměli přestat chodit na preventivní prohlídky u stomatologa – právě proto, že jejich obsahem je i onkologická prevence. Pokud lékař u pacienta zjistí přednádorové nebo nádorové změny, odešle ho na další vyšetření na příslušné odborné pracoviště. Jestliže máte podezření, že ve vašich ústech „není něco v pořádku“, měl byste samozřejmě lékaře upozornit, aby se na dané místo cíleně zaměřil.