PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Mobily, počítač či televize ničí kvalitní spánek. Až 46 % Čechů špatně spí

telefon-huawei-nova-9

Foto: Huawei

Noční buzení, náročná rána, pocit únavy navzdory dostatečné době spánku. To jsou tři nejčastější problémy, které trápí Čechy ve spojení se spánkem. „Problémy se spánkem často pramení ze stresu, nedodržování zásad spánkové hygieny či mohou souviset s obezitou a dalšími tělesnými chorobami,“ uvádí MUDr. Kateřina Seltenreichová ze Spánkové poradny Nemocnice Na Homolce.


Noční buzení, náročná rána, pocit únavy navzdory dostatečné době spánku. To jsou tři nejčastější problémy, které trápí Čechy ve spojení se spánkem. „Problémy se spánkem často pramení ze stresu, nedodržování zásad spánkové hygieny či mohou souviset s obezitou a dalšími tělesnými chorobami,“ uvádí MUDr. Kateřina Seltenreichová ze Spánkové poradny Nemocnice Na Homolce.

Z rozsáhlého průzkumu Pilulka.cz a výzkumné agentury Behavio, který byl realizován na reprezentativním vzorku 1 000 lidí, vyplývá, že mnohé problémy se spánkem si způsobujeme sami v souvislosti se špatnými návyky před spaním.

V průzkumu navíc až 46 % dotázaných uvedlo, že je trápí noční buzení. „Zároveň má 38 % respondentů problémy s ranním vstáváním a 39 % se cítí unaveně, i když spí dlouho,“ komentuje a doplňuje údaje z průzkumu Andrea Babicová, tisková mluvčí Pilulka.cz. Jak dodává paní doktorka Seltenreichová, „jasným signálem, že je něco v nepořádku, je právě dlouhodobý pocit nevyspání i po dostatečně dlouhém spánku. V pozadí obtíží mohou být zástavy dechu během spánku neboli spánkové apnoe. Méně často je spánek provázen nezvyklými pohyby a někdy až pády z lůžka, takové obtíže však přivedou nemocného k lékaři zpravidla záhy.“

ČEŠI MAJÍ VE SROVNÁNÍ S DALŠÍMI TŘEMI ZEMĚMI NEJHORŠÍ SPÁNEK

Z porovnání s dalšími zeměmi, ve kterých probíhal průzkum výzkumné agentury Behavio, vyšli Češi nejhůře. Ze čtveřice zemí jsme na špičce nejhůře vyspaných obyvatel. Hned za námi jsou Maďaři, u nichž až 42 % lidí uvedlo, že se v noci budí, následují Rakušané a Slováci. Češi mají také největší problém usnout (28 %). S usínáním mají naopak nejmenší problém Maďaři (17 %).

ČEŠI SE PŘED SPÁNKEM NEJČASTĚJI DÍVAJÍ DO MOBILU, POČÍTAČE ČI SLEDUJÍ TELEVIZI

Nejčastější pravidelnou aktivitou Čechů před spaním je dívání se do mobilu, počítače nebo sledování televize. V průzkumu to dokonce uvedlo 57 % dotázaných. Ve věkové skupině od 18 do 24 let se před spaním dívá do mobilu či počítače 80 % respondentů. „Zároveň 58 % respondentů uvedlo, že pravidelně před spaním sledují televizi,“ doplňuje informace z průzkumu Andrea Babicová.

„Je dokázáno, že na nás nejvíce působí bleděmodré světlo, které vnímáme prostřednictvím zraku. Je přítomné při východu slunce a působí na spícího člověka jako budivý element. Přesně toto světlo však vyzařují obrazovky mobilních telefonů a počítačů. Před spaním na nás mají budivý, a ne uspávací vliv,“ zdůrazňuje Zoltán Csendes, otorinolaryngolog a odborník na spánek z Mediklinik v Mostě u Bratislavy.

Když už Češi usnou, se samotnou délkou spánku to není až tak špatné. V průzkumu uvedlo 34 % respondentů délku spánku 7 hodin a 25 % respondentů 8 hodin. Jen 7 % z dotázaných Čechů uvedlo, že spí pouze 5 hodin a 1 % 4 hodiny.

DŮLEŽITÁ JE KVALITA SPÁNKU A DODRŽOVÁNÍ SPÁNKOVÉ HYGIENY

Kvalitní spánek je pro lidské tělo velmi důležitý. „Pro kvalitní spánek platí, že musí spícímu přinášet dostatečné osvěžení a ideálně i dobrou náladu. Právě tzv. ranní pesima, při nichž se člověk budí brzy a se špatnou náladou, až úzkostí, jsou charakteristická pro deprese,“ zdůrazňuje MUDr. Kateřina Seltenreichová. Zároveň doplňuje, že je důležité o „spánkovou pohodu“ pečovat dodržováním zásad spánkové hygieny. Především se jedná o to, aby si lidé pro spánek zajistili dostatek času a klidné prostředí, udržovali si přiměřenou tělesnou hmotnost i kondici a dbali na vhodný pitný režim. Před spaním není namístě pít nápoje s povzbuzujícími účinky ani větší dávky alkoholu.

Podle průzkumu před spaním holduje alkoholu 10 % dotázaných a 17 % respondentů si před usnutím zapaluje cigaretu.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku