
Foto: pixabay.com
Podle průzkumu financovaného z grantu nadace Foundation for a Smoke-Free World většina lékařů na celém světě mylně přisuzuje negativní zdravotní důsledky kouření nikotinu. Tento omyl přímo ohrožuje dosavadní pokroky v pomoci s odvykáním kouření.
Online průzkum mezi více než 15.000 lékaři v 11 zemích (Čína, Německo, Řecko, Indie, Indonésie, Izrael, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Spojené království a Spojené státy) provedla společnost Sermo, nezávislá platforma a lídr v oblasti praktických informací pro zdravotníky.
Přestože v průměru 87 % lékařů alespoň částečně souhlasí s tím, že pomoc pacientům při odvykání kouření je prioritou, znepokojivých 74 % lékařů se mylně domnívá, že nikotin způsobuje řadu onemocnění od rakoviny plic po CHOPN.
Tyto výsledky vyvolávají vážné pochyby o schopnosti lékařů poskytnout pacientům-kuřákům co nejpřesnější a nejúčinnější rady, jak s kouřením přestat. Právě tyto mylné představy by totiž mohly stát za skutečností, že v průměru jen asi polovina lékařů (55 %) doporučuje pacientům pro omezení či odvykání kouření volně prodejnou náhradní nikotinovou terapii.
„Lékaři musí nutně absolvovat náležité vzdělávání, kde se seznámí s fakty o nikotinu a možnostech omezování škodlivých účinků tabáku, které mohou jejich pacientům pomoci přestat kouřit,“ uvedl Dr. Muhammad Ahmed, ředitel medicínského a vědeckého výzkumu nadace Foundation for a Smoke-Free World. „V situaci, kdy na celém světě ročně zemře na nemoci související s kouřením více než sedm milionů kuřáků, může lepší informovanost lékařů o dostupných nástrojích pro odvykání kouření zachránit mnoho životů.“
Dr. Jed Rose, prezident a generální ředitel společnosti Rose Research Center (RRC) a spoluvynálezce nikotinové náplasti, řekl: „Pacienti od lékařů očekávají důvěryhodné zdravotní poradenství. Proto je nezbytné, aby lékaři poskytovali kuřákům přesné a aktuální informace o zdravotních rizicích kouření cigaret ve srovnání s používáním výrobků, které dodávají nikotin bez spalování.“
RRC je výzkumné zařízení se sídlem v Raleighu v Severní Karolíně, které se specializuje na výzkum závislosti na tabáku, včetně výzkumu týkajícího se kuřáků, závislosti, odvykání kouření, omezování negativních účinků tabáku a užívání dalších tabákových výrobků. RRC je držitelem grantu nadace Foundation for a Smoke-Free World.
Přestože ve zdravotnické komunitě panuje téměř jednomyslná shoda v tom, že k negativním zdravotním důsledkům kouření vede spíše spalování než nikotin, průzkum mezi lékaři odhalil, že:
- Průměrně 74 % lékařů alespoň částečně souhlasí s tím, že nikotin způsobuje rakovinu plic, močového měchýře a hlavy/krku/žaludku,
- ve Spojených státech je to 70 %,
- v Německu 78 %,
- v Číně 86 %,
- v Japonsku 85 %.
- v průměru 78 % lékařů alespoň částečně souhlasí s názorem, že nikotin způsobuje aterosklerózu, a
- v průměru 76 % lékařů alespoň částečně souhlasí s tím, že nikotin způsobuje CHOPN.
Jakkoli jsou tyto mylné názory alarmující, v průměru 81 % dotázaných lékařů má alespoň mírný zájem o školení zaměřené na odvykání kouření a snižování škod způsobených tabákem.
Průzkum, který se uskutečnil v roce 2022, také zjistil, že zatímco pohovory lékařů s pacienty-kuřáky se zaměřují na zdravotní přínosy omezení nebo odvykání kouření (celosvětově v průměru 73 %) a zdravotní rizika dalšího kouření (celosvětově v průměru 73 %), poměrně malý počet lékařů – v průměru něco málo přes polovinu (celosvětově v průměru 56 %) – doporučuje omezit množství kouřených tabákových výrobků a méně než polovina lékařů (celosvětově v průměru 48 %) pomáhá pacientům vypracovat plán, jak přestat kouřit.
Přečtěte si také další články...
Chystáte se do zahraničí? Nepodceňte pojistku, může vám zachránit finanční život
RBP vrátila pojištěncům za léky přes 14 milionů korun
Nárok na vrácení přeplatků za léky vznikl v prvním pololetí rekordnímu počtu klientů VZP