PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Mylné přesvědčení téměř 80 % světových lékařů o nikotinu jako příčině rakoviny plic maří snahu pomoci miliardě kuřáků přestat s kouřením

koureni-cigareta

Foto: pixabay.comPodle průzkumu financovaného z grantu nadace Foundation for a Smoke-Free World většina lékařů na celém světě mylně přisuzuje negativní zdravotní důsledky kouření nikotinu. Tento omyl přímo ohrožuje dosavadní pokroky v pomoci s odvykáním kouření.

Online průzkum mezi více než 15.000 lékaři v 11 zemích (Čína, Německo, Řecko, Indie, Indonésie, Izrael, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Spojené království a Spojené státy) provedla společnost Sermo, nezávislá platforma a lídr v oblasti praktických informací pro zdravotníky.

Přestože v průměru 87 % lékařů alespoň částečně souhlasí s tím, že pomoc pacientům při odvykání kouření je prioritou, znepokojivých 74 % lékařů se mylně domnívá, že nikotin způsobuje řadu onemocnění od rakoviny plic po CHOPN.

Tyto výsledky vyvolávají vážné pochyby o schopnosti lékařů poskytnout pacientům-kuřákům co nejpřesnější a nejúčinnější rady, jak s kouřením přestat. Právě tyto mylné představy by totiž mohly stát za skutečností, že v průměru jen asi polovina lékařů (55 %) doporučuje pacientům pro omezení či odvykání kouření volně prodejnou náhradní nikotinovou terapii.

„Lékaři musí nutně absolvovat náležité vzdělávání, kde se seznámí s fakty o nikotinu a možnostech omezování škodlivých účinků tabáku, které mohou jejich pacientům pomoci přestat kouřit,“ uvedl Dr. Muhammad Ahmed, ředitel medicínského a vědeckého výzkumu nadace Foundation for a Smoke-Free World. „V situaci, kdy na celém světě ročně zemře na nemoci související s kouřením více než sedm milionů kuřáků, může lepší informovanost lékařů o dostupných nástrojích pro odvykání kouření zachránit mnoho životů.“

Hradí pojišťovna příspěvek na odvykání kouření?

Dr. Jed Rose, prezident a generální ředitel společnosti Rose Research Center (RRC) a spoluvynálezce nikotinové náplasti, řekl: „Pacienti od lékařů očekávají důvěryhodné zdravotní poradenství. Proto je nezbytné, aby lékaři poskytovali kuřákům přesné a aktuální informace o zdravotních rizicích kouření cigaret ve srovnání s používáním výrobků, které dodávají nikotin bez spalování.“

RRC je výzkumné zařízení se sídlem v Raleighu v Severní Karolíně, které se specializuje na výzkum závislosti na tabáku, včetně výzkumu týkajícího se kuřáků, závislosti, odvykání kouření, omezování negativních účinků tabáku a užívání dalších tabákových výrobků. RRC je držitelem grantu nadace Foundation for a Smoke-Free World.

Přestože ve zdravotnické komunitě panuje téměř jednomyslná shoda v tom, že k negativním zdravotním důsledkům kouření vede spíše spalování než nikotin, průzkum mezi lékaři odhalil, že:

  • Průměrně 74 % lékařů alespoň částečně souhlasí s tím, že nikotin způsobuje rakovinu plic, močového měchýře a hlavy/krku/žaludku,
  • ve Spojených státech je to 70 %,
  • v Německu 78 %,
  • v Číně 86 %,
  • v Japonsku 85 %.
  • v průměru 78 % lékařů alespoň částečně souhlasí s názorem, že nikotin způsobuje aterosklerózu, a
  • v průměru 76 % lékařů alespoň částečně souhlasí s tím, že nikotin způsobuje CHOPN.

Jakkoli jsou tyto mylné názory alarmující, v průměru 81 % dotázaných lékařů má alespoň mírný zájem o školení zaměřené na odvykání kouření a snižování škod způsobených tabákem.

Průzkum, který se uskutečnil v roce 2022, také zjistil, že zatímco pohovory lékařů s pacienty-kuřáky se zaměřují na zdravotní přínosy omezení nebo odvykání kouření (celosvětově v průměru 73 %) a zdravotní rizika dalšího kouření (celosvětově v průměru 73 %), poměrně malý počet lékařů – v průměru něco málo přes polovinu (celosvětově v průměru 56 %) – doporučuje omezit množství kouřených tabákových výrobků a méně než polovina lékařů (celosvětově v průměru 48 %) pomáhá pacientům vypracovat plán, jak přestat kouřit.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku