PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Náklady na léčbu nemocí srdce loni poprvé přesáhly dvě miliardy Kč

nemocnice-operace


Částku 2,011 miliardy Kč vynaložila za rok 2020 na léčbu nemocí srdce Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). To je meziročně téměř o 103 miliony Kč více, a proti roku 2018, kdy tyto náklady byly 1,797 miliardy, jde o nárůst o bezmála 214 milionů Kč. Třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR uveřejňuje tyto údaje u příležitosti Světového dne srdce.

„Loni se s nemocemi srdce podle našich dat léčilo 76 133 pojištěnců ČPZP, zatímco o rok dříve 77 902. V roce 2018 to bylo 76 840 pojištěnců,“ dodává mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Onemocnění srdce a cév je nejčastější příčinou úmrtí. Potvrzují to data Českého statistického úřadu, podle nichž se srdeční choroby na loňském počtu 129 tisíc zemřelých podílely zhruba 30 procenty. V péči nemocnic každým rokem končí s nemocemi srdce a cév asi 285 tisíc pacientů. Jejich léčba stojí systém veřejného zdravotního pojištění 20 miliard Kč.

Češi nejčastěji umírají na ischemickou chorobu srdeční. Jde o nedokrvování srdečního svalu a postupné odumírání jeho částí. Příčinou bývá obvykle kornatění tepen, ukládání tuku, cholesterolu a vápníku do stěn cév a jejich ucpávání. Může způsobit i srdeční selhání, tedy stav, kdy srdce nezvládá pumpovat krev do organismu.

Přečtěte si také:  Když dálky volají aneb Na jakou péči mám nárok v zahraničí?

Na vzniku srdečních chorob se podle lékařů nejvíce podepisuje nezdravý způsob života. Špatný vliv na zdraví české populace má zejména tělesná nadváha, vysoká spotřeba alkoholu, kouření a nedostatek pohybu. Větší riziko onemocnět mají diabetici, obézní a lidé s vysokým tlakem či hladinou cholesterolu v krvi.

Srdeční nemoci, například vysoký krevní tlak, se bohužel navenek někdy vůbec neprojevují. Hladinu cholesterolu a cukru v krvi, hodnoty krevního tlaku, index tělesné hmotnosti (BMI) a obvod pasu se člověk dozví při preventivní prohlídce u praktického lékaře, na kterou má z veřejného pojištění nárok jednou za dva roky. V případě ČPZP se na preventivní vyšetření k praktickému lékaři dostaví každý rok přibližně každý pátý pojištěnec starší 18 let.

ČPZP se dlouhodobě snaží motivovat své pojištěnce ke zdravějšímu způsobu života prostřednictvím mediální komunikace i nabídkou preventivních programů. K prevenci kardiovaskulárních chorob je možné využít programy Vysoký krevní tlak, Cholesterol a Pravidelný pohyb. Třetí největší pojišťovna takto přispívá 500 Kč na nákup tlakoměru, pro chronicky nemocné pojištěnce s diagnózou „hyperlipidemie“ má příspěvek 200 Kč na koupi doplňku stravy obsahující Omega 3 mastné kyseliny a dospělí pojištěnci mohou čerpat 700 Kč na pravidelné pohybové aktivity. Na zlepšení fyzické kondice ČPZP přispěla v roce 2020 svým klientům částkou kolem 26 milionů Kč, o rok dříve to ale bylo 40 milionů Kč a v roce 2018 pak přibližně 33 miliony Kč. Křivka čerpání příspěvku se vyvíjela podobně také u programů Vysoký krevní tlak a Cholesterol.

Přečtěte si také:  Cévní mozková příhoda postihuje i mladé. ČPZP na její léčbu loni vydala 601 milionů korun

„Za poklesem čerpání v roce 2020 je samozřejmě epidemie COVID – 19, realizace mimořádných opatření, jako bylo omezení provozu sportovních zařízení a podobně. Nyní dochází k opětovnému mírnému navýšení čerpání,“ dodává mluvčí Mazurová.

Světový den srdce si připomeneme v úterý 29. září. Česká republika se tak letos již třetím rokem připojuje ke kampani Světové zdravotnické organizace (WHO), kdy jejím posláním je šířit povědomí o kardiovaskulárních nemocech a jejich prevenci.