PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Nehoda do tažného zařízení jiného auta může vyjít draho

nehoda-tazne_zarizeni

Foto: DEKRA



Tažné zařízení je dobrým pomocníkem, ale zároveň může být nebezpečné, pokud byste do něj nabourali. Po nehodě sice nemusí být viditelné žádné velké škody, ale ty na autě s největší pravděpodobností budou, jen jsou zpravidla skryty. Dokazuje to i nedávný test společnosti DEKRA, která provedla náraz do tažného zařízení v rychlosti pouhých 10 km/h, přičemž škody na autě dosáhly přes 180 tisíc korun.

Tažná zařízení dnes existují v mnoha podobách. Na autě mohou být napevno, což je nejčastější případ u starších vozů, při kterých mohou právě vznikat podobné nehody, ale také odnímatelná. A právě pokud je tažné zařízení odnímatelné, musí jej řidič z auta v situacích, kdy nemá připojený přívěs, sundat.

Nehody se stávají, ačkoliv se jim výrobci aut snaží všemožnými aktivními jízdními asistenty zabránit a ve spoustě případů se jim to v malých rychlostech i daří. Je tu ale spousta aut, která aktivní jízdní asistenty nemají a jejich řidič tak mohou například na parkovišti nebo v koloně nabourat do vozu před sebou. Pokud bude mít tažné zařízení, nemusejí být škody na první pohled vidět – bude třeba jen poškozená registrační značka nebo mřížka v nárazníku, ale to horší se bude skrývat pod tím.

Teprve po demontáži nárazníku a proměření karoserie se dá zjistit, co vše se stal, jak ukazuje německá DEKRA, která nehodu do tažného zařízení vyzkoušela na starším Mercedes-Benzu třídy C. Při pouhé 10km/h rychlosti byly nárazem poškozeny nosníky (příčný i podélné), ale také vodní chladič, kondenzátor klimatizace či chladicí potrubí posilovače řízení. Cena opravy byla vyčíslena na 7400 eur, což je více než 180 tisíc korun.

Pokud máte havarijní pojištění, škodu vám uhradí pojišťovna z něj. Tažné zařízení automobilu, do kterého jste nabourali, bude pravděpodobně nutné vyměnit, opravu zaplatí vaše pojišťovna z vašeho povinného ručení.