PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

„Nejde nechat pojištěnce bez stomatologie, kterou si zaplatili,“ zaznělo na sněmu České stomatologické komory

zubar-stomatologie

Foto: pxhere.comLidé si povinně platí zdravotní pojištění a musí za něj dostat příslušné, jakkoli základní, zdravotní služby. Nebo jim zdravotní pojišťovny musí vrátit peníze, aby si mohli služby nakoupit. Není rozdílu mezi nutností plnit pojištění kupříkladu havarijní a zdravotní.

V České republice je nadstandardní množství zubních lékařů (30 % nad průměr EU), ale mnozí nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Pokud budou stomatologové placeni alespoň tak jako jiné specializace v ČR a peníze se přestanou přerozdělovat zejména ve prospěch nemocnic, systém může fungovat v řádu měsíců. Česká stomatologická komora vymyslela systém s VZP, který zajistil stomatologa stovkám tisíců pojištěnců. S „malými zdravotními pojišťovnami“ byl vyvinut systém, který zajistil masivní registrace ve velmi problematických regionech. Řešení není složité. Pojišťovny mají peníze na účtech. Je jich tam dokonce tolik, že si z nich stát, ne zcela legitimně, vzal 14 miliard korun na (z jeho pohledu) důležitější priority, než jsou nemocní lidé. Pokud má nějaký kraj pocit, že je někde nedokonalá dostupnost, tak je třeba upozornit na to, že kraje dostávají finance od státu a utrácejí miliardy ve zdravotnictví. Opravdu nejde zaplatit jednotky milionů, pokud mají pocit, že někde chybí stomatolog? I starostové mohou podpořit stomatologické ordinace v menších obcích a městech. Volání do médií k ničemu není. Neustále slýcháme tytéž politiky, kteří nezřídka sami podnikají ve stomatologii anebo naslibovali mnohé voličům, ale peníze pro stomatologické pacienty neuvolnili. Nepochybně je hodně uslyšíme při podzimních volbách.

Situaci však změní jen činy. Kapacity a peníze jsou. 14. až 15. května 2022 jednala na svém sněmu Česká stomatologická komora mimo jiné o tom, jak řešit tuto situaci. Tu od nového roku mapuje agregovaná platba, která konečně ukazuje, kdo lékaře nemá a kdo jen chce „lepšího“. Česká stomatologická komora velí k zásadní reformě, kterou připraví a nabídne zákonodárcům, ministerstvu, krajům, obcím, a hlavně svému klíčovému partnerovi – zdravotním pojišťovnám. Vše je potřeba přesně monitorovat a počítat, což v minulém období činila komise při Ministerstvu zdravotnictví. Ta se v novém období dosud nesešla. Kromě jiného poskytovala podle jasného klíče dotace nejvíce postiženým obcím. Česká stomatologická komora systém zorganizuje, pokud bude moci, po vzoru a po dohodě s našimi kolegy v Německu a v Rakousku. Je připravena pomoci, neboť máme know-how a odborné kapacity. Pacient musí dostat to, co si ve zdravotním pojištění zaplatil. Kromě úžasné péče o hyperdrahé diagnózy je potřeba zajistit i primární péči o 11 milionů současných obyvatel a pojištěnců v České republice. Kdo má zájem o informace a řešení, Česká stomatologická komora je mu k dispozici.

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku