PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Nejvíce požárů vzniká v létě. S prevencí už pomáhá i chytrá technika

dum-pozar-ohen

Foto: pxhere.comZe statistik hasičského záchranného sboru vyplývá, že požáry v Česku jsou nejčastější právě v letních měsících, v červenci a v srpnu. Tradičně nejvíce požárů je v tomto období v lesích či obecně v přírodě. Se zvyšujícím se oteplováním navíc riziko vzniku požárů dál narůstá.

V Česku loni hasičské jednotky vyjížděly celkem k 16 938 požárům. Mimo jiné to znamená, že profesionální i dobrovolní hasiči musí každý den zasahovat v průměru u 46 požárů. Proti roku 2019 sice počet nahlášených požárů loni klesl o 1 423, za posledních pět let množství požárů za celý rok nikdy nekleslo pod 15 tisíc.

Kritické jsou podle mluvčí hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralové právě letní měsíce, kdy jsou i nejvyšší teploty vzduchu. Mezi typicky letní zásahy hasičů patří podle Zaoralové požáry travních a lesních porostů od neopatrně rozdělaných táborových ohníčků nebo nedopalků cigaret, požáry na polích od jisker ze zemědělské techniky nebo vznícení porostu od rozpáleného výfuku nevhodně zaparkovaného automobilu.

Nebezpečím jsou i hry dětí se zápalkami a ohněm. Ty loni způsobily během letních prázdnin 27 požárů se škodou přes deset milionů korun.

„Během loňských prázdnin zasahovali hasiči u 2 804 požárů. Při těchto požárech zemřelo 22 osob a 202 osob bylo zraněno. 2 057 osob museli hasiči evakuovat nebo zachránit. Nejvíc požárů bylo v přírodním prostředí, celkem 900,“ uvedla Nicole Zaoralová.

Loni hasiči zachránili majetek za 15 miliard

Podle oficiálních statistik se loni díky zásahům hasičů podařilo uchránit majetek za více než 15 miliard korun. Celkem 387 požárů mělo hmotnou škodu vyšší než milion korun. Velké majetkové škody mají požáry průmyslových či obecně firemních budov. Dle dostupných statistik v roce 2020 hořelo v celkem 6 502 budovách a stavbách, což představuje nárůst o 10 procent proti roku 2019.

Podle pojišťovny UNIQA způsobily nejzávažnější pojistné události 2020 z majetkového pojištění firem shodně požáry. Začátkem září 2020 lehla popelem rukou žháře papírna na Teplicku. „Škoda na majetku a objektu převyšovala 70 milionů korun, dalších asi 5 milionů korun připadlo na pojistné plnění z pojištění pro případ přerušení provozu. Druhý velký požár vznikl v březnu 2020 ve velkoprodejně v Ostravě. Příčinou byl zkrat zapnutého vystaveného elektrospotřebiče. Oheň zničil nebo poškodil zboží k prodeji a také částečně halu. Škoda vyšplhala na více než 12 milionů korun,“ popisuje Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

S prevencí vzniku požárů průmyslových objektů a budov pomáhá i chytrá technika. Společnost M2C, která se věnuje správě komerčních a průmyslových budov a integrovanému facility managementu, nabízí svým klientům instalace termokamer. Ty jsou schopné detekovat teploty až 1200 stupňů a v případě problému s počínajícím ohněm se díky napojení na vzdálený dohled spustí alarm a pracovníci ostrahy následně uvědomí záchranné složky.

Dohled pomocí termokamer se může najít využití v průmyslových podnicích ale také na skládkách odpadu, kde zařízení ukazuje nejteplejší bod a odhalí problémová místa dříve, než vznikne riziko požáru nebo dojde k zahoření.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku