PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Nová pravidla povinného ručení jsou za dveřmi. Na co se připravit?

nehoda-ilustracni-foto
Letos nabývá účinnosti nový zákon o povinném ručení. Většina změn se v praxi projeví od dubna 2024 a týkají se prakticky všech uživatelů vozidel. S čím je tedy potřeba počítat?


Letos nabývá účinnosti nový zákon o povinném ručení. Většina změn se v praxi projeví od dubna 2024 a týkají se prakticky všech uživatelů vozidel. S čím je tedy potřeba počítat?

Nové vyšší limity krytí v povinném ručení

Dosavadní minimální limity plnění u povinného ručení v ČR byly 35 milionů korun pro škody na majetku a 35 milionů korun pro újmu na zdraví. Nový zákon však stanovuje povinné vyšší limity, a sice 50 milionů korun na majetkové škody a 50 milionů korun pro újmu na zdraví. Proto UNIQA přistoupí od 1. dubna 2024 k automatickému navýšení limitů u těch smluv, kde je to potřeba, a klient nemusí zařizovat vůbec nic. A jeho cena pojištění se tímto krokem nezmění.

Nová kategorie vozidel s povinným ručením

Nově bude třeba sjednat povinné ručení i na některá další vozidla s motorovým pohonem a konstrukční rychlostí nad 25 km/h, anebo s konstrukční rychlostí nad 14 km/h, mají-li současně hmotnost nad 25 kg. Především jde o elektrokoloběžky, dále segwaye, zahradní traktory, pracovní stroje s pojezdem, sněžné skútry, rolby, golfová vozítka apod.

Výjimku budou mít zahradní traktory, pokud neopustí soukromý pozemek, dále všechny invalidní vozíky. Elektrokola v ČR nemusí povinné ručení mít. Ale pozor: například v sousedním Německu elektrokola pojištění podléhají; plánujete-li tam vyjížďku, pro řadu strojů je nutné pořídit na hranicích tzv. hraniční pojištění.

Po České republice bez zelené karty

Motoristé už mají zkušenost, že zelená karta nyní není zelená, ale je bílá, a řidiči si ji tisknou sami ke smlouvě o povinném ručení. K tomu nyní přibude další změna: na území ČR nebude už potřeba prokazovat se kartou; nahradí ji on-line evidence pojištění vedená Českou kanceláří pojistitelů, do níž bude Policie ČR nahlížet. Přesto doporučujeme i pro cesty po ČR mít zelenou kartu, alespoň v elektronické podobě v mobilu. Policie zdaleka neřeší všechny nehody a účastníci střetu by se měli navzájem prokázat zelenou kartou.

Pozor: pro cesty mimo ČR je stále nutné mít zelenou kartu u sebe (v papírové podobě)! UNIQA ji bude zasílat i nadále jako doposud. V EU začne centrální on-line evidence fungovat až příští rok.

Uzavření pojistné smlouvy zaplacením

Nově bude od 1. října 2024 nezbytné uhradit první splátku pojistného už před okamžikem počátku pojištění. Pokud si motorista sjedná odložený počátek platnosti pojištění minimálně o 8 dnů, lze nadále uhradit pojistné převodem z účtu. Je-li odklad platnosti kratší, tedy 7 a méně dnů, musí být pojistné zaplaceno on-line přes platební bránu. Nebude-li pojistné vyrovnáno podle těchto lhůt, obdrží klient informaci UNIQA, že pojistná smlouva uzavřena nebyla.

Osoba odpovědná za sjednání povinného ručení

Dále zákon mění osobu odpovědnou za uzavření pojištění. Původní zákon stanovil, že povinnost uzavřít pojistnou smlouvu má vlastník vozidla. Nový zákon však tuto povinnost přenáší na provozovatele vozidla.