PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Nové online služby pro občany. Ministerstvo vnitra a VZP podepsaly memorandum o spolupráci

office-336368_1280


Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek podepsali dnes, 10. března 2020, Memorandum o budoucí spolupráci při rozšiřování služeb Portálu občana. Lidé díky tomu získají přes Portál občana online přístup k vybraným službám veřejného zdravotního pojištění.

Portál občana jako klíčový projekt digitalizace státu nabízí přes 130 online služeb a další přibývají. Uživatelé mohou přes Portál občana získat např. výpis z bodového registru řidičů, živnostenské oprávnění nebo informaci o konci platnosti řidičského průkazu. Některé služby poskytuje portál sám, jiné zprostředkovává, např. přístup k eReceptu. „Spuštění Portálu občana před rokem a půl nastartovalo skutečnou revoluci v českém eGovernmentu a mě těší, že se k nám přidávají další instituce. Díky spolupráci s VZP můžeme služby portálu dále rozšiřovat,“ uvedl Jan Hamáček s tím, že s každou další přidanou službou klesá počet situací, kvůli kterým musí občan osobně na úřad, což je cíl Ministerstva vnitra.

Záměrem memoranda je budoucí rozšíření počtu služeb na portálu o vybrané služby VZP. „V tuto chvílí jde např. o možnost zjistit na portálu informaci o příslušnosti pojištěnce ke zdravotní pojišťovně, včetně jeho kategorie, pokud je plátcem pojistného stát, informace o ošetřujícím praktickém lékaři pro děti i dospělé, registraci u gynekologa a stomatologa, informace o bezdlužnosti pojištěnce vůči VZP. Informace pro pojištěnce všech zdravotních pojišťoven jsou poskytovány na základě správy Centrálního registru pojištěnců,“ doplnil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Do budoucna se počítá i s propojením s aplikací Moje VZP.

Služby portálu

Portál občana je bránou k elektronickým službám státu, ke které je možné se na webové stránce obcan.portal.gov.cz přihlásit mj. pomocí eObčanky či datové schránky. Dosud se ke svým elektronickým službám do portálu přihlásilo přes 230 tisíc uživatelů. Ti nejčastěji využívají možnost získat výpisy z bodového hodnocení řidiče a rejstříku trestů. Na Portál občana už jsou také napojeny portály 14 měst a dvou krajů.

V letošním roce plánujeme mimo jiné spustit mobilní aplikaci Portálu občana i možnost se přes mobilní aplikaci přihlašovat. Rozšíříme také množství výpisů, které lze získat bez datové schránky, i napojení nových obcí, měst, krajů či institucí, např. Generálního ředitelství cel.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku