PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Od 1. ledna 2023 se chystá novela zákona o povinném ručení

test-skoda-octavia-rs-245


Novela zákona o povinném ručení (konkrétně zákona 168/1999 Sb.) má začít platit od 1. ledna 2024. Jedna novinka se dotkne významné části majitelů všech vozidel, ať již se jedná o osobní auta, motorky nebo jen malé vozíky. Pillow pojišťovna má již nyní pro své klienty výhodné řešení.

Dnešní minimální limit 35 miliónů …

Základním parametrem pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení) je pojistný limit. Udává, do jaké výše uhradí pojišťovna škodu poškozenému za pojištěného viníka, který nehodu způsobil. Zákon dnes stanoví minimální hodnotu ve výši 35 miliónů. „Limit platí zvlášť pro škody na majetku v součtu pro všechny hmotné škody a zvlášť pro škody na zdraví, kde se aplikuje na každého poškozeného zvlášť,“ vysvětluje Martin Podávka, spoluzakladatel a produktový guru Pillow pojišťovny.

… se navýší na 50 miliónů.

Již v současné sobě je základní limit 35 miliónů při některých nehodách nedostatečný. Pokud při vážném zranění vznikne škoda 20 miliónů poškozenému na výdělku, 20 miliónů stálo zdravotní pojišťovnu jeho léčení, 8 miliónů tvoří ztížené společenské uplatnění a dalších 8 miliónů je vyčísleno na výpomoc, bolestné a jiné náklady, uhradí pojišťovna při minimálním limitu pouze 35 miliónů a zbylých 21 miliónů musí zaplatit sám viník ze svého. I to je důvodem, proč novela zákona počítá s navýšením minimálního limitu z 35 na 50 miliónů. Od roku 2024 tak budou všechny pojišťovny nabízet u nových smluv minimálně limit 50 miliónů a stávajícím klientům navýší limit na nové zákonné minimum.


Vyzkoušejte naše kalkulačky autopojištění! Spočítejte si:

Nejvýhodnější povinné ručení | Nejvýhodnější havarijní pojištění


Druhých 35 miliónů od Pillow „zdarma“

Na uvedeném příkladu je vidět, že již dnes vznikají škody výrazně převyšující limit. Proto Pillow pojišťovna v tomto i v příštím roce snížila cenu svého pojištění s limitem 70 miliónů a nabízí ho za naprostou stejnou cenu jako limit 35 miliónů. „Pro klienty je to snadné rozhodnutí: za stejné peníze mohou mít dvojnásobnou jistotu a nemusí čekat až do roku 2024, kdy zákon zvýší minimální limit“, prozrazuje Marcel Beno, spoluzakladatel a procesní mág Pillow pojišťovny. A dodává: „Škoda totiž může nastat již zítra nebo za měsíc, a ne až v roce 2024. A 70 miliónů je více než budoucí zákonné minimum“.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku