PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Odhalování pojistných podvodů bude jednodušší. Uměla inteligence to zvládne za 0,01 vteřiny

dopravni-nehoda

Foto: pixabay.comOdhalování podvodů: AI to zvládne za 0,01 vteřiny. KB Pojišťovna proti nim nově bojuje s pomocí umělé inteligence (AI). Technologie přináší KB Pojišťovně nesporné výhody – je rychlá a přesná. Řešení dodal tým KPMG Lighthouse.

„KB Pojišťovna se na nás obrátila s tím, že se chce víc zaměřit na odhalování podvodů s využitím moderních technologií. Dohodli jsme se, že nejlepší možné řešení tohoto problému bude využití umělé inteligence,“ přibližuje Ondřej Bauer, senior manažer z KPMG Lighthouse.

Nejprve vznikl model, do kterého se vložila data z tisíců pojistných případů. Aplikace pak identifikovala desítky klíčových znaků pro stanovení podvodu. Zkušení likvidátoři pak pomohli nezávisle potvrdit správnost modelu: v 65 % se na známkách pojistného podvodu shodli všichni a v 85 % alespoň jeden z likvidátorů.

Aplikace se na základě zpětné vazby neustále zlepšuje

Aplikace se už používá v běžném provozu. U každé pojistné události aplikace pravidelně vyhodnotí míru pravděpodobnosti podvodu. AI vyhodnotí riziko za 0,01 vteřiny a případy s nejvyšší pravděpodobností podvodného jednání předá k prověření Fraud Managerovi. „Podařilo se chytře automatizovat rutinu a průběžně odhalovat nové vzorce chování podvodníků,“ vysvětluje Ondřej Bauer.

„Po zhruba dvou měsících spolupráce jsme s KB Pojišťovnou procházeli výstupy aplikace a vysvětlovali si, proč některé události vyhodnotila jako možný pojistný podvod. Výhodou AI je tzv. supervised learning, což znamená, že se aplikace neustále zlepšuje na základě dalších lidských vstupů, které ihned zohlední. Zároveň je AI schopna najít souvislosti, které by člověka nenapadly,“ popisuje Ondřej Bauer, podle kterého je AI chytrá tak, jaký je objem a především kvalita dat, která do ní dáváme.

Pojistné podvody 2020: Nejčastěji se lidé snažili o podvod v pojištění vozidel, stouply podvody v pojištění odpovědnosti

Nová technologie zaměstnance nadchla

„V rámci consultingu jsme byli schopni dodat nejen strategii, ale i hmatatelné řešení do každodenního byznysu. Současně jsme proškolili zaměstnance, kteří s aplikací pracují, takže ji mohou dál rozvíjet sami. Vše jsme díky hladké spolupráci dodali za necelé čtyři měsíce, a to během protiepidemických opatření, což považuji za velký úspěch,“ říká Ondřej Bauer.

Zavedení nové technologie navíc zlepšilo firemní atmosféru. „Kolegové se inovativním projektem doslova nadchli. Byl to pro ně pozitivní impuls, začali spolu víc komunikovat napříč odděleními a sdílet nové poznatky, které díky aplikaci máme. Efektivita odhalování pojistných podvodů narostla. Vypověděli jsme už řadu pojištění, u nichž aplikace identifikovala pokus o podvod a ušetřili tím náklady, které by jinak společnost musela nepoctivým klientům vyplatit,“ uzavírá Lenka Krbečková, ředitelka Risk managementu z KB Pojišťovny.