
Oborová zdravotní pojišťovna umožní osobám samostatně výdělečně činným, tedy například živnostníkům, podat v letošním roce Přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 později. Bez sankcí bude možné podat přehled OSVČ do 3. srpna, následná úhrada případného doplatku pojistného bude možná bez penále do 11. srpna 2020.
„V návaznosti na balíček opatření schválený Vládou ČR, jehož součástí je i možnost podat daňové přiznání později, i my upravujeme pravidla pro podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. V aktuální situaci chceme živnostníkům ulevit s placením případného doplatku na pojistném,“ vysvětluje Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny, a dodává, že případné přeplatky na pojistném bude OZP samozřejmě vracet standardně po podání přehledu OSVČ.
Klientská centra Oborové zdravotní pojišťovny jsou v tuto chvíli jako preventivní opatření proti šíření nákazy nemocí COVID-19 dočasně uzavřena. Přehled OSVČ lze však i nyní podat elektronicky prostřednictvím aplikace VITAKARTA, kde stačí vyplnit jen výši příjmů a výši výdajů a další údaje už si pojišťovna o svých klientech doplní sama. Živnostníkům tak šetří čas a administrativní zátěž.
Oborová zdravotní pojišťovna nebude uplatňovat sankci za podání přehledu OSVČ až do 3. srpna. Zároveň bude odpouštět vzniklé penále na základě institutu odstranění tvrdosti zákona. O to může klient požádat po podání přehledu OSVČ a pojišťovna žádostem zdůvodněním výskytem nemoci COVID-19 v České republice vždy vyhoví.
Ke dnešnímu dni podali OSVČ Oborové zdravotní pojišťovně už 14 991 přehledů o příjmech a výdajích. Z nich 9 343 bylo podáno elektronicky prostřednictvím aplikace VITAKARTA. To je o bezmála 500 podání více než za stejné období minulého roku.
Kalkukačky pojištění
Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:→ Povinné ručení
→ Havarijní pojištění
→ Cestovní pojištění
→ Úrazové pojištění
→ Pojištění majetku
Přečtěte si také další články...
ČPZP už letos vrátila klientům za léky přes 83 milionů korun
Kdy si musí cizinec v ČR sjednat zdravotní pojištění?
RBP vrátila pojištěncům za léky téměř 27 milionů korun