PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Pacientů s inkontinencí už několik let po sobě přibývá

obezita-tlusty-covek

Foto: pxhere.com

Inkontinence je stav, kdy dochází k samovolnému úniku moči. Jedná se o velmi častý problém, který značně negativně ovlivňuje kvalitu života lidí.


Inkontinence je stav, kdy dochází k samovolnému úniku moči. Jedná se o velmi častý problém, který značně negativně ovlivňuje kvalitu života lidí. Potýkají se s ním ženy i muži a přibývá jich. Jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), která má 1,3 milionu klientů, eviduje 35 tisíc pojištěnců s touto diagnózou.

„Stabilní počet pojištěnců s inkontinencí platil do roku 2021, kdy jsme těchto pacientů evidovali kolem 31 tisíc, v roce 2022 jich ale bylo již 33 tisíc a loni 35 tisíc,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Narůstající počet může podle vyjádření lékařů souviset jednak se screeningovými programy na odhalování diagnózy karcinomu prostaty u mužů (jejím řešením a možnou následnou inkontinencí) a také s prodlužujícím se věkem populace a delší dobou přežití. I tak je zřejmě skutečný počet pacientů značně podhodnocený. Jedná se totiž o velmi citlivé téma a řada pacientů se stydí o svých problémech s lékařem mluvit. Přitom lze někdy velmi jednoduchým postupem inkontinenci léčit nebo zmírnit nebo zabránit jejímu zhoršování.

Přírůstek pacientů se samozřejmě promítá i do vyšších nákladů zdravotních pojišťoven.  ČPZP za léčbu svých pojištěnců s inkontinencí v posledních pěti letech uhradila poskytovatelům zdravotních služeb 1,4 miliardy korun, z toho jen za rok 2023 to bylo téměř 330 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2022 se náklady zvýšily o desetinu.

Počet pacientů s inkontinencí a náklady ČPZP na jejich léčbu

RokPočet pojištěncůNáklady v Kč
201931 261229 442 830
202031 275268 913 221
202131 515276 019 787
202233 199297 619 816
202335 063329 816 002

Únik moči se může objevit u žen v důsledku těhotenství, porodu a menopauzy, u mužů je nejčastější příčinou operace prostaty. Zde lékaři hovoří o stresové inkontinenci, která se projevuje při zvýšeném tlaku na močový měchýř, například při kašlání, kýchání, smíchu nebo zvedání těžkých předmětů.

Pacienti mohou pociťovat náhlé a intenzivní nutkání na močení s následným nechtěným únikem moči, což lékaři označují jako urgentní inkontinenci. Ta může být způsobena infekcí močových cest, kameny močového měchýře, tumorem močového měchýře nebo onemocněními nervového systému jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza a mozková mrtvice.

K vyřešení tohoto problému se používá konzervativní léčba, kdy se doporučuje změna životosprávy, jako je úbytek na váze, přestat kouřit či omezit těžké fyzické aktivity. Lékaři mohou předepsat rehabilitace a fyzikální léčbu, kam patří například trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna nebo elektrostimulace. Pacientům může pomoci také odvod moči cévkou, používání inkontinenčních a protetických pomůcek nebo farmaka, které tlumí stahy svaloviny močového měchýře, nebo zvyšují jeho kapacitu a posilují uzávěrové mechanismy. U žen v období menopauzy lze sáhnout k hormonální substituční léčbě, která zlepšuje prokrvení a tím i funkci močového měchýře.

Pokud konzervativní léčba nevede k větším úspěchům, doporučuje se u středně závažné a závažné inkontinence chirurgická léčba. Operací se nejčastěji řeší stresová inkontinence.