PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Počet podnikatelů, kteří komunikují s ČPZP elektronicky, roste. Až o 44 procent ročně

tablet

Foto: pxhere.comOsob samostatně výdělečně činných, šetřících svůj drahocenný čas tím, že komunikují se zdravotní pojišťovnou elektronicky, přibývá. Počet OSVČ, kteří jsou registrováni u České průmyslové zdravotní pojišťovny a posílají svá data přes elektronickou přepážku, se zatím nejvíce zvýšil v roce 2020. Meziroční nárůst činil 44 procent. Vyplývá to ze statistik České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

„V roce 2021 komunikovalo s ČPZP prostřednictvím elektronické přepážky celkem 7 490 osob samostatně výdělečně činných, zatímco před pěti lety jich bylo jen 2 729. Meziroční přírůstky OSVČ, kteří v uvedeném období začali využívat elektronickou komunikaci, činily 19 až 44 procent. Nejvyšší nárůst způsobilo omezení osobních kontaktů během epidemie onemocnění COVID-19,“ uvádí tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Elektronická komunikace s ČPZP, kterou zatím využívá sedm procent OSVČ, je přitom jednoduchá a bezpečná. Pokud se OSVČ zaregistruje na adrese portal.cpzp.cz, může podat Přehled OSVČ elektronicky, nemusí tedy na poštu ani na pobočku. Dále může tuto formu komunikace využít pro přehled záloh OSVČ a pro vyúčtování pojistného i případného penále.

Přečtěte si také:  Absolventi škol by si měli ohlídat, kdy za ně stát přestává platit zdravotní pojištění

Vývoj počtu OSVČ, kteří komunikují s ČPZP elektronicky:

Rok # Nárůst proti roku 2017 (v procentech) Meziroční nárůst (v procentech)
2017 2 729 100 x
2018 3 253 119 119
2019 4 048 148 124
2020 5 844 214 144
2021 7 490 274 128

Vyplnění Přehledu OSVČ v elektronické přepážce (E-přepážce) je maximálně zjednodušeno. E-přepážka umí sama vyplnit údaje o pojištěnci, které zná a samozřejmě dopočítává vše, co dopočítat lze. Elektronický přehled obsahuje kontrolu, takže při vyplnění nehrozí zbytečné chyby. ČPZP postupně také přidává nové možnosti registrace i přihlášení do E-přepážky. Například přidala novou možnost přihlášení přes Identitu občana a také možnost registrace v mobilní aplikaci Zdraví v mobilu. Tu uživatel provede tak, že vyfotí sebe a svůj doklad a tím prokáže totožnost.

Usnadňování komunikace s klienty řeší ČPZP prakticky neustále. „V rámci projektu e-ČPZP jsme nejnověji připravili možnost použití formuláře Přehledu OSVČ v E-přepážce i pro uživatele, kteří z jakéhokoli důvodu nejsou klienty E-přepážky. I tak ale mohou pomocí E-přepážky Přehled OSVČ pro nepřihlášené uživatele vyplnit a data poté odeslat jiným kanálem, například Datovou schránkou,“ dodává mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Přečtěte si také:  Lidé věří pojišťovnám víc než lékařům. Budoucností odvětví je personalizace a opečovávání klientů

Přes elektronickou přepážku je dále možné si nechat proplatit preventivní program, kontrolovat výdaje za zdravotní péči, hlídat termíny preventivních prohlídek, mít průkazu pojištěnce v elektronické formě. Také lze sjednat výhodné cestovní pojištění a mnoho dalších služeb. Přístup k těmto funkcím nabízí také mobilní aplikace zdraví v mobilu.

Do E-přepážky se dá zaregistrovat prostřednictvím mobilní aplikace Zdraví v mobilu, která je ke stažení zdarma na Google Play a App Store, Další možností je přes web, osobně na kterékoli pobočce ČPZP nebo prostřednictvím Identity občana NIA. Samotné přihlášení pak probíhá pomocí jednorázového SMS kódu z jakéhokoli počítače, pomocí certifikátu z počítače, na kterém je nainstalován elektronický certifikát nebo prostřednictvím Identity občana.