PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Pojištění domácnosti ochrání váš majetek: na co se vztahuje a jak se liší od pojištění nemovitosti?

pojmag.cz_finep_cz_uvodni


Nábytek, spotřebiče, kuchyňskou linku i peníze – pojištění domácnosti ochraňuje movité věci před krádeží nebo zničením a nese s sebou plno výhod. Přečtete si, na co všechno se pojištění vztahuje a kolik stojí.

Proti jakým rizikům můžete pojistit svoji domácnost?

Případné škody na majetku pojišťovny nejčastěji vyplácejí při:

  • požáru, záplavách, vichřici, sesuvu půdy, pádu stromů a dalších živelných pohromách,
  • krádeži nejrůznějších cenností z vašeho bytu.

Sjednáním pojištění domácnosti u některých pojišťoven získáte i pojistku proti přepadení a uloupení věcí, které máte u sebe, vandalismu, havárii rozvodů nebo odcizení klíčů. Bonusem je pak zajištění náhradního ubytování, pokud se vaše domácnost stane neobyvatelnou.

pojmag.cz_finep_cz_01

Pojistit můžete movité věci, stavební součásti i vybavení sklepu

Pojištění domácnosti platí na:

  • movité věci a majetek ve vlastnictví členů domácnosti, ale i cizí věci, které členové pravidelně využívají, např. koberec, pračku, knihy, tapety a plovoucí podlahy,
  • stavební součásti jako např. sklep, kočárkárna nebo kůlna na zahradě a jejich vybavení.

Jak poznáte, co je a co už není zařízení domácnosti? Pojišťovna Kooperativa radí, ať pomyslně obrátíte dům nebo byt vzhůru nohama – co z něj vypadne, je zařízení domácnosti. Patří do něj i kuchyňská linka se spotřebiči nebo vestavěný nábytek.

Do pojištění domácnosti většinou nespadají auta a další motorová vozidla, lodě ani letadla, nebo věci sloužící k výdělku, například počítač zahrnutý v obchodním majetku.

Za pojištění domácnosti zaplatíte v průměru 200 Kč měsíčně

V základu vás pojištění domácnosti vyjde na pár stovek, různá připojištění však mohou splátku navýšit až na tisíce korun.

Některé pojišťovny při kalkulaci přihlížejí na řádné zabezpečení domu, např. mříže, bezpečností dveře nebo alarm. Cenu pojištění dále ovlivňuje:

  • plocha domácnosti,
  • úroveň vybavení
  • nebo počet let bez škod.

pojmag.cz_finep_cz_02

Jaké jsou rozdíly mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?

Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na samotné nemovitosti a jejich částech – například na stropech, zdech a dalších částech stavby, které nemůžete odnést.

Nezáleží na tom, zda chcete pojistit byt v Praze nebo chalupu na Vysočině. Pojištění se vztahuje na rodinné domy, chaty, garáže nebo skleník.

Kupujete-li byt v developerském projektu, pojištění domácnosti, nemovitosti a další finanční služby sjednáte automaticky s koupí.

Autor článku: Veronika Holzerová