PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Pojištění domácnosti se vyplatí nejen na dovolené

obyvaci_pokoj-byt-dum-bydleni

Foto: pxhere.com

Správně pojištěnou domácnost by měl mít každý a celoročně. U tohoto typu pojištění je nejdůležitější mít správně nastavené limity. V případě, že budou příliš nízké, hrozí vám podpojištění. I když ho některé pojišťovny již neuplatňují, stále se najdou takové, které ano.


Správně pojištěnou domácnost by měl mít každý a celoročně. U tohoto typu pojištění je nejdůležitější mít správně nastavené limity. V případě, že budou příliš nízké, hrozí vám podpojištění. I když ho některé pojišťovny již neuplatňují, stále se najdou takové, které ano. Další důležitou hodnotou, kterou je nutné sledovat, jsou sublimity, tedy konkrétní částky stanovené v rámci hlavního pojistného limitu, které se vztahují na specifická rizika nebo události (např. náhradní ubytování). Hlavní limit se vám může zdát vysoký, ale když přijde na lámání chleba, zbydou vám akorát oči pro pláč. Klasickým případem jsou nebytové prostory. Když si necháte třeba drahé kolo v kočárkárně, můžete se při plnění setkat s nemilým překvapením, že vám ho pojištění nepokryje celé.

Dobré je hledat v pojistné smlouvě také podmínky, za kterých bude plněna. Pojďme se podívat třeba na zabezpečení domácnosti. Když jedeme na delší dobu pryč, obáváme se především zlodějů. Většina smluv obsahuje klauzuli, podle které při vykradení bytu plnění závisí na tom, zda zloděj překonal překážku. Dále mohou být dokonce upraveny limity a sublimity v závislosti na tom, o jak velkou překážku šlo. V případě překonání kvalitního bezpečnostního zámku, můžete dostat zaplaceny všechny škody. Pokud se vaše dveře ani nedají zamknout, pak možná ostrouháte úplně. Hodí se také zkontrolovat, zda pojištění kryje kromě krádeže i vandalismus. Zloději totiž často napáchají více škod na věcech, které v bytě nechají.

Pojištění domácnosti většinou obsahuje krytí loupežných přepadení, některá dokonce i kapesní krádeže věcí, které máte s sebou na dovolené. Před odjezdem je proto dobré ověřit, jestli vám s tím ve vaší destinaci pomůže, nebo zda by nestálo za úvahu si toto dosjednat v rámci cestovního pojištění.

Dalším častým přídavkem v pojištění domácnosti je také pojištění odpovědnosti. To vás kryje, pokud svým jednáním někomu způsobíte škodu, ať už na majetku, nebo na zdraví. Toto pojištění většinou zahrnuje i další členy vaší rodiny, a dokonce i domácí mazlíčky. Stejně jako u loupežných přepadení se ale přesvědčte, jakou máte ve smlouvě uvedenu územní platnost. Může se totiž stát, že pojištění platí pouze v Evropě, nebo dokonce jen na území České republiky. V případě, že se chystáte do vzdálenější destinace, pak na tuto skutečnost myslete při sjednávání cestovního pojištění, v rámci kterého bývá rovněž kryto.