PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Pojištění nestačí krýt rostoucí ceny nemovitostí

chata-chalupa

Foto: pxhere.comZákazníci pojišťoven zapomínají, že cena jejich domu či bytu v posledních letech rychle rostla. Od roku 2012 se ceny nemovitostí obvykle víc než zdvojnásobily. Pojistky se však neměnily. V případě potíží, které nejsou vůbec výjimečné, tak nekryjí aktuální hodnotu majetku.

V posledních několika dnech trápil Česko velmi silný vítr. Podle dlouhodobých statistik pojistných událostí v důsledku vichřic se drtivá většina škod týká právě nemovitostí.“V případě vichřic jde obvykle o tisíce pojistných událostí. Majitelé nemovitostí se dostávají do složité situace, kterou často zbytečně prohlubuje podpojištění majetku. Vzhledem k dramaticky rychlému růstu cen domů a bytů se podpojištění týká i smluv starých pouhé tři roky,“ vysvětluje Jakub Kolda, pojistný expert společnosti Klik.cz.

Klasickým příkladem je zničená střecha. Pokud je nemovitost pojištěna na půlku své současné hodnoty, pojišťovna logicky vyplatí jen část pojistného plnění. „Lidé jsou často nepříjemně překvapení. Pamatují si, že mají majetek zabezpečen, ale už zapomínají, že jeho hodnota v čase roste. Pojistné si ovšem nedorovnávají. Přitom to nemusí vždycky znamenat zvýšení pojistky. Dorovnání lze spojit s analýzou všech dostupných možností na trhu,“ upozorňuje Jakub Kolda.

Jsme stále v období nejdelšího růstu cen nemovitostí – ceny rostou od roku 2012 a podle statistik řada nemovitostí své hodnoty minimálně zdvojnásobila. Ovšem prakticky totéž platí i pro pojištění domácnosti. Lidé svá obydlí zvelebují, kupují si dražší věci, provádějí stavební práce, které jsou čím dál nákladnější.

„U starších smluv se opravdu běžně setkáváme i se situací, kdy pojistné kryje míň než polovinu hodnoty nemovitosti či domácnosti,“ dodává Jakub Kolda, expert na pojištění ze společnosti Klik.cz.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku