PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Povinné ručení: Srovnání vám může ušetřit tisíce korun

volkswagen-arteon-shooting-brake-20-tdi-147kw

Foto: Pavel SrpPojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla je zákonem stanovené, a proto je provozování nepojištěného motorového vozidla nelegální. V současné době na trhu působí celá řada pojišťoven, a proto je někdy obtížné vybrat si produkt, který je cenově přijatelný, ale současně vyhovuje parametry. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno cenu ovlivňuje.

Povinné ručení, jak se zkráceně říká zákonem nařízenému pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, může zahrnovat také různá připojištění, například čelního skla. Případně se ještě nabízí přímo havarijní pojištění, které však už není zákonem nařízené.

Povinné ručení zohledňuje dva faktory

Hlavními proměnnými jsou pojistník (osoba, která smlouvu uzavírá a platí) a motorové vozidlo. Právě na základě informací o pojistníkovi a motorovém vozidle se vypočítává pojištění.

Ideální je využít na povinné ručení srovnání, k čemuž slouží online nástroj, do něhož vyplníte potřebná data, aby vám vypočítal sazby u jednotlivých pojišťoven. Před sjednáním se ještě pak dívejte na to, jaký je limit krytí, zda jsou v smlouvě zahrnuty asistenční služby a podobně.

Pojistník

Pojistník zadává rodné číslo, případně identifikační číslo, pokud se jedná o podnikající fyzickou či právnickou osobu. Česká kancelář pojistitelů dlouhá léta eviduje délky pojištění jednotlivých subjektů, podle čehož potom vypočítává i zajímavé slevy a bonusy. Pojišťovny tak vidí, jestli je pojistník spolehlivý, jak dlouho měl pojištěné předchozí vozidlo a podobně.

Dalším důležitým parametrem je věk pojistníka a také trvalý pobyt, přičemž v nevýhodě jsou pojistníci z větších měst.

Vozidlo

Výrazně cenu povinného ručení ovlivňuje zdvihový objem motoru, nikoliv výkon, jak si spousta lidí stále myslí. U některých pojišťoven roli hraje taktéž roční kilometrový nájezd.

Zadejte si tedy do vyhledávače „povinné ručení kalkulačka“ a podívejte se, jaký produkt vás vyjde nejvýhodněji. Ceny se liší i o několik tisíc korun.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku