PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Pro rok 2024 má Slavia pojišťovna zajištění u renomovaných zajistitelů

slavia_pojistovna-logo
Na začátku řetězce, zvaného pojišťovnictví, je klient. Po něm následuje pojišťovna a za ní jsou pak ještě zajišťovny. Smyslem tohoto procesu je hladká likvidace pojistných událostí i v případech, že jsou škody extrémně velké a dostávají označení katastrofické. Dobře zajištěné pojišťovně tak nikdy finance nedojdou a vždy dostojí svým závazkům.


Na začátku řetězce, zvaného pojišťovnictví, je klient. Po něm následuje pojišťovna a za ní jsou pak ještě zajišťovny. Smyslem tohoto procesu je hladká likvidace pojistných událostí i v případech, že jsou škody extrémně velké a dostávají označení katastrofické. Dobře zajištěné pojišťovně tak nikdy finance nedojdou a vždy dostojí svým závazkům. Slavia pojišťovna je standardně zajištěna u renomovaných a kapitálově velmi silných zajišťoven a garantuje stoprocentní jistotu všem svým klientům, kterým kryje záda v jakémkoliv pojistném segmentu.

„Svá rizika standardně snižujeme spoluprací s renomovanými zajistnými partnery s vysokým ratingem a diverzifikací jednotlivých zajistných expozic, mezi které patří např VIG Re, Swiss Re, Tokio Marie, Everest, SCOR, Kuwait Re a další,“ říká manažer pro řízení rizik Slavia pojišťovny Štefan Lesňák. Podmínkou k uzavírání smluv je například minimální rating „A“ u všech zajistitelů, se kterými uzavírá smluvní ujednání.

Na zajistný trh a jeho cenotvorbu mají vliv v zásadě dva efekty. „Tím prvním jsou přírodní kalamity a druhým finančními trhy, protože konečnou podobu zajistných smluv ovlivňují i vyšší úrokové sazby, které zhoršují přístup kapitálu na finanční trh,“ vysvětluje ředitel úseku tvorby a správy produktu Slavia pojišťovny Jiří Běťák, který jednal se zástupci zajišťoven na jejich loňském podzimním setkání v německém Baden Badenu.

Slavii nezatěžují velké škody, což se projevuje na jejím škodním procentu, a proto je její pozice dobrá. „Hospodaření Slavie je stabilní a změny, které dělá ve svém produktovém portfoliu, se zajistitelům líbily, takže jsem byl po návratu z tohoto jednání poslem dobrých zpráv,“ uzavírá Běťák. Menší pojišťovna je podle něho pro zajišťovny čitelnějším partnerem, protože na zajistitele přenáší menší část rizika, která je tak pod větší kontrolou, protože je koncentrované do menších podniků.

Štěfan Lesňák poukazuje na to, že uzavírání smluv mezi pojišťovnami a zajistiteli je složitý proces. „Všechny zainteresované strany při něm detailně analyzují pojistný kmen podle jednotlivých odvětví, zajímají je počty pojistných smluv, rizika a výše krytí. Díky velmi sofistikovaným modelům dnes dokážou popsat situaci, která nastane v případě přírodních katastrof. Pracují i s nejlepšími světovými klimatology a ve velkých zajišťovnách se na odhadování úrokových sazeb a vývoje rizika specializují celé týmy odborníků,“ popisuje Lesňák.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku