PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Ročně je ukradeno asi 5000 jízdních kol, jejich hodnota stále roste. Přesto má kolo pojištěno jen 9 % lidí

jizdni-kolo

Foto: pexels.com



Škody způsobené krádeží kol stále rostou, nejvíce se přitom kradou nezajištěná kola během léta. Přestože pořizovací cena kol, i kvůli stále rozšířenějším dražším e-bicyklům, stále roste, Češi pojištění jízdních kol stále podceňují, kolo má pojištěno jen 9 % lidí.

Počet krádeží kol se v České republice v posledních letech stabilizoval kolem 5000 případů ročně. Neustále však roste hodnota ukradených bicyklů, v loňském roce přesáhla 140 milionů korun a jen před začátkem letošní letní sezóny (za první pololetí) částka dosáhla přes 60 milionů korun při zhruba dvou tisících nahlášených případech, vyplývá z policejních statistik.

„Průměrná hodnota ukradeného kola se tak již pohybuje kolem 30 tisíc korun. Zhruba polovina kol je ukradena vloupáním do bytu či rodinného domu, druhá polovina zmizí z ulice. Nejčastěji přitom ke krádežím dochází právě v letních měsících a prodloužených zářijových prázdninách,“ připomíná předseda Sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek.

Přečtěte si také:  Pojištění versus komíny, fotovoltaika a tepelná čerpadla

Podle něj je proto poměrně překvapivé, že pojištění kol proti krádeži Češi podceňují. „Z našeho aktuálního průzkumu vyplývá, že pojištění kola, e-kola nebo koloběžky proti krádeži má jen 9 % lidí. Zpravidla se jedná o cyklisty, kteří mají dražší kola v řádu vyšších desítek tisíc korun. Ale i cena průměrného bicyklu roste, a to i s nástupem stále oblíbenějších elektrických kol či koloběžek,“ zdůraznil. Podle něj lidé často nechtějí řešit pojištění kol a dalších sportovních potřeb v rámci pojištění domácnosti.

Jak pojištěním pokrýt rizika cyklistiky

Do policejních statistik jsou přitom započítávány pouze řádně nahlášené případy. „Skutečný počet ukradených kol a výše škod proto mohou být ještě vyšší, policii se navíc podaří objasnit pouze zhruba čtvrtinu případů. Nejen proto je vhodné kolo dostatečně zabezpečit, a to jak při uložení doma, tak i během vyjížďky nebo na dovolené,“ dodal David Krňávek.

Polovina kol přitom mizí z domácností – bytů, rodinných domů, sklepů, garáží apod. Z průzkumu ČPPS přitom vyplývá, že pouze 57 % českých domácností má sjednáno pojištění proti vykradení rodinného domu či bytu. Pokud mají domácnosti podobné pojištění sjednané, tak nejčastěji na částku mezi 100 a 500 tisíci korunami (34 %). Téměř čtvrtina lidí (23 %) sice pojištění sjednané má, ale vůbec netuší, na jakou částku. „Kromě toho se lidé příliš nezajímají o to, co jejich smlouva kryje, jestli je právě odcizení jízdního kola ze sklepa součástí pojištění a za jakých podmínek,“ doplnil David Krňávek.

Zajímavostí jsou poměrně velké rozdíly v pojištění kol mezi jednotlivými kraji. Zatímco v regionech s více rozšířenou denní cyklistikou, jako je Královéhradecký či Pardubický kraj, je pojištěno až 15 % kol, tak např. na Vysočině nebo v Karlovarském kraji je zájem o pojištění 3x menší.

Přečtěte si také:  Žádná stories a kvalitní bezpečnostní dveře. Ochraňte svůj domov před zloději a užijte si dovolenou bez starostí

Cyklisté se stále častěji zajímají i o moderní způsoby ochrany bicyklů. Vhodnou variantou ochrany je např. využití elektronického zámku Pealock. Zámek je vybaven GPS modulem, pohybovým senzorem, integrovaným alarmem a odesílá upozornění o pohybu lyží (nebo jízdního kola, kočárku apod.) přímo do mobilního telefonu. Některé pojišťovny, např. Česká podnikatelská pojišťovna nabízí při využití tohoto zámku speciální pojištění s rozšířeným pojistným krytím.

Průzkum zrealizovala společnost ČPP Servis v červnu 2023 na vzorku 1 000 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl uskutečněn prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.