PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Ročně je ukradeno asi 5000 jízdních kol, jejich hodnota stále roste. Přesto má kolo pojištěno jen 9 % lidí

jizdni-kolo

Foto: pexels.comŠkody způsobené krádeží kol stále rostou, nejvíce se přitom kradou nezajištěná kola během léta. Přestože pořizovací cena kol, i kvůli stále rozšířenějším dražším e-bicyklům, stále roste, Češi pojištění jízdních kol stále podceňují, kolo má pojištěno jen 9 % lidí.

Počet krádeží kol se v České republice v posledních letech stabilizoval kolem 5000 případů ročně. Neustále však roste hodnota ukradených bicyklů, v loňském roce přesáhla 140 milionů korun a jen před začátkem letošní letní sezóny (za první pololetí) částka dosáhla přes 60 milionů korun při zhruba dvou tisících nahlášených případech, vyplývá z policejních statistik.

„Průměrná hodnota ukradeného kola se tak již pohybuje kolem 30 tisíc korun. Zhruba polovina kol je ukradena vloupáním do bytu či rodinného domu, druhá polovina zmizí z ulice. Nejčastěji přitom ke krádežím dochází právě v letních měsících a prodloužených zářijových prázdninách,“ připomíná předseda Sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek.

Podle něj je proto poměrně překvapivé, že pojištění kol proti krádeži Češi podceňují. „Z našeho aktuálního průzkumu vyplývá, že pojištění kola, e-kola nebo koloběžky proti krádeži má jen 9 % lidí. Zpravidla se jedná o cyklisty, kteří mají dražší kola v řádu vyšších desítek tisíc korun. Ale i cena průměrného bicyklu roste, a to i s nástupem stále oblíbenějších elektrických kol či koloběžek,“ zdůraznil. Podle něj lidé často nechtějí řešit pojištění kol a dalších sportovních potřeb v rámci pojištění domácnosti.

Jak pojištěním pokrýt rizika cyklistiky

Do policejních statistik jsou přitom započítávány pouze řádně nahlášené případy. „Skutečný počet ukradených kol a výše škod proto mohou být ještě vyšší, policii se navíc podaří objasnit pouze zhruba čtvrtinu případů. Nejen proto je vhodné kolo dostatečně zabezpečit, a to jak při uložení doma, tak i během vyjížďky nebo na dovolené,“ dodal David Krňávek.

Polovina kol přitom mizí z domácností – bytů, rodinných domů, sklepů, garáží apod. Z průzkumu ČPPS přitom vyplývá, že pouze 57 % českých domácností má sjednáno pojištění proti vykradení rodinného domu či bytu. Pokud mají domácnosti podobné pojištění sjednané, tak nejčastěji na částku mezi 100 a 500 tisíci korunami (34 %). Téměř čtvrtina lidí (23 %) sice pojištění sjednané má, ale vůbec netuší, na jakou částku. „Kromě toho se lidé příliš nezajímají o to, co jejich smlouva kryje, jestli je právě odcizení jízdního kola ze sklepa součástí pojištění a za jakých podmínek,“ doplnil David Krňávek.

Zajímavostí jsou poměrně velké rozdíly v pojištění kol mezi jednotlivými kraji. Zatímco v regionech s více rozšířenou denní cyklistikou, jako je Královéhradecký či Pardubický kraj, je pojištěno až 15 % kol, tak např. na Vysočině nebo v Karlovarském kraji je zájem o pojištění 3x menší.

Cyklisté se stále častěji zajímají i o moderní způsoby ochrany bicyklů. Vhodnou variantou ochrany je např. využití elektronického zámku Pealock. Zámek je vybaven GPS modulem, pohybovým senzorem, integrovaným alarmem a odesílá upozornění o pohybu lyží (nebo jízdního kola, kočárku apod.) přímo do mobilního telefonu. Některé pojišťovny, např. Česká podnikatelská pojišťovna nabízí při využití tohoto zámku speciální pojištění s rozšířeným pojistným krytím.

Průzkum zrealizovala společnost ČPP Servis v červnu 2023 na vzorku 1 000 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl uskutečněn prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.